55 rysunków Tadeusza Kantora można od piątku oglądać w Galerii-Pracowni artysty przy ul. Siennej w Krakowie. Wystawa „Małe kolekcje” jest dopełnieniem stałej ekspozycji w Cricotece, na której pokazywane są m.in. obiekty, rzeźby, rekwizyty i elementy scenografii teatralnej.
"Rysunki Kantora mają bardzo intymny charakter i chcieliśmy, by tę intymność mogły dostrzec osoby, które będą oglądać te prace" – powiedział PAP jeden z kuratorów wystawy Bogdan Renczyński. Jak podkreślił, Kantor "stosował rysunek jako pewnego rodzaju notatnik czy dziennik", w którym zapisywał idee i robił szkice, znajdujące później odbicie w spektaklach.
Na wystawie w dawnej pracowni artysty można zobaczyć 55 prac z różnych etapów twórczości artysty, począwszy od 1941 r. Są rysunki z serii "Origines", "Ci Poważni Panowie", "Ludzie powiększeni o przedmiot (Kobieta i dywan)", "Ludzie wyjedzeni przez piasek" czy "Katedry barcelońskie". Zwiedzający zobaczą także rysunki - nawiązanie do spektakli "Powrót Odysa", "Umarła klasa" oraz do obiektu "Klasa szkolna – dzieło zamknięte".
"Te rysunki są rodzajem sejsmografu idei, które pojawiają się w twórczości Kantora. Jeśli Kantor wraca do postaci ludzkiej, to najpierw robi to w rysunkach. Jeśli inspiruje się informelem czy taszyzmem, wykonując kilkaset wielkoformatowych obrazów, to najpierw wypróbowuje to w rysunkach" - podkreśliła współkurator wystawy Małgorzata Paluch - Cybulska.
Pokazywane prace pochodzą z "Kolekcji A".
Tadeusz Kantor mieszkał w kamienicy przy ul. Siennej w ostatnich latach życia. Osobiście zaprojektował przestrzeń galerii, w której miały być eksponowane jego rysunki (adaptacji wnętrz dokonano w l. 90. – PAP) i wybrał 289 prac, które przekazał Annie Halczak. Zbiór ten od pierwszej litery imienia właścicielki artysta zatytułował "Kolekcja A". Później powstał jeszcze "Aneks Kolekcji A". W sumie zbiór ten liczy 500 rysunków zdeponowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wystawa "Małe kolekcje" potrwa do lipca. Później w galerii przy ul. Siennej będzie można oglądać rysunki korespondujące z drugą odsłoną wystawy stałej w Cricotece, które będzie zatytułowana "Dzieciństwo".
Tadeusz Kantor (1915-1990) to jeden z najważniejszych twórców i reformatorów XX-wiecznego teatru, malarz, scenograf, autor manifestów artystycznych. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej i założycielem Teatru Cricot 2, w którym łączył przedstawienie dramatyczne z wizją plastyczną, symbolicznym obrazem i gestem. Jego najgłośniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".
W 2015 r. przypada 100. rocznica urodzin Kantora i minie 25 lat od śmierci artysty. (PAP)
wos/ agz/