Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2017

Narracje - festiwal instalacji w miejskiej przestrzeni - od piątku

21 instalacji przestrzennych i dźwiękowych oraz projekcji wideo artystów z Polski i zagranicy złoży się na dziewiątą edycję gdańskiego Festiwalu Narracje. Na miejsce tegorocznej, rozpoczynającej się w piątek, imprezy wybrano nadmorską dzielnicę Brzeźno.

"Poprzez artystyczne interwencje, akcje i działania chcemy podczas każdej edycji Narracji pokazywać gdańskie dzielnice. W tym roku będziemy wspominać Brzeźno jako rozwijający się kurort na przełomie XIX i XX wieku, ale też zaprezentujemy bardziej nowoczesne oblicze tej części miasta" - powiedziała w środę PAP Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Podczas dwudniowego festiwalu "Narracje. Poza sezonem. Brzeźno" widzowie zobaczą zarówno wielkoformatowe projekcje wideo, instalacje i obiekty site-specific, jak i bardziej kameralne performance i happeningi.

"Podczas festiwalu podążymy marzeniem nadmorskich wakacji: wielokrotnie przywołana zostanie przedwojenna, uzdrowiskowa historia dzielnicy, na którą spojrzymy jednak z perspektywy współczesnej. Na opowieść o Brzeźnie złożą się prace artystek i artystów wskazujące na zapisane w miejskiej tkance anegdoty i ujawniające liryczne potencjały pozornie zwykłych miejsc" - wyjaśniła, cytowana w komunikacie prasowym, kuratorka 9. edycji Narracji, Anna Czaban.

Umiejscowiona w parkowej altanie praca Maurycego Gomulickiego nawiąże do przedwojennego pomnika 17. Pułku Artylerii Ciężkiej, który zburzony został na przełomie lat 50. i 60. Dzięki instalacji dźwiękowej Adama Gołębiewskiego nowego znaczenia nabierze charakterystyczna kolumnada w Parku im. Haffnera, a Norbert Delman swoją rzeźbą przywoła postać rehabilitantki.

Większość twórców uczestniczących w tegorocznych Narracjach to rodzimi artyści. Zagranicznych autorów reprezentować będą: Lola Gonzales (Francja), Meris Angioletti (Włochy) oraz Teatr Cantabille 2 (duet Karolina Pietrzykowska z Polski i Siri Facchinii Haff z Danii).

Kuratorka 9. Narracji Anna Czaban ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 r. jest kuratorką projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W poprzednich latach festiwal Narracje gościł na Starym i Głównym Mieście, na terenie Stoczni Gdańskiej, na Dolnym Mieście, Długich Ogrodach, we Wrzeszczu, Nowym Porcie i na Biskupiej Górce.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Paweł Tomczyk

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL