Trzy nowe wystawy, m.in. prac artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, można będzie od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Swoje własne zbiory orońskie muzeum pokazuje z kolei na wystawie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
„Właściwość/Osobliwość” to tytuł ekspozycji prezentującej dokonania artystów związanych z Wydziałem Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są wśród nich m.in. prace zmarłego w tym roku prof. Witosława Czerwonki, twórcy pracowni intermedialnej gdańskiej ASP, malarza, rysownika, autora instalacji multimedialnych. Wystawę tworzy zestaw rzeźb, obiektów, artefaktów i filmów wideo.
Jak powiedziała PAP dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) Eulalia Domanowska, placówka w Orońsku kontynuuje w tym roku prezentację prac twórców związanych ze środowiskami edukacji artystycznej. W poprzednich latach pokazywano m.in. dorobek artystów z ASP w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Cykl zamknie, zaplanowany na wiosnę, pokaz prac twórców ze Szczecina.
Od soboty w galerii Oranżeria CRP oglądać będzie można także wystawę „Transitus”, na którą złożą się instalacje krakowskiego rzeźbiarza, wykładowcy na wydziale rzeźby ASP w Krakowie - Bartłomieja Struzika. W kręgu zainteresowań artysty znajduje się m.in. rzeźba jako obiekt przestrzeni publicznej. Z kolei w galerii Kaplica warszawska artystka Maria Koras przedstawi instalację mobilną pt. „La vie en rose”.
Centrum Rzeźby Polskiej prezentuje także dzieła ze swej kolekcji w innych placówkach kultury. Od piątku w Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim oglądać można wystawę „Inny świat”. Tworzą ją prace 24 artystów, wybrane z liczącej 2 tys. dzieł orońskiej kolekcji. „Pokazujemy rzeźbę figuratywną – postacie ludzkie i zwierzęce, a także hybrydy. Ich twórcami są klasycy Katarzyna Kobro, August Zamoyski czy Magdalena Abakanowicz, artyści średniego pokolenia, jak Piotr Kurka, Leszek Golec i Tatiana Czekalska oraz prace początkujących artystów, którzy brali udział w orońskim Triennale Młodych – imprezie zainicjowanej na początku lat 90. przez poznańskiego artystę i pedagoga związanego z Orońskiem – prof. Jana Berdyszaka” – dodała Domanowska.
Wszystkie wystawy potrwają do 28 lutego. (PAP)
ilp/ pz/