W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych otwarto w czwartek wystawę "II Rzeczpospolita w karykaturze". Wydarzenie było częścią obchodów 81. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 90. rocznicy zamachu majowego.
"Na wystawie można oglądać oryginalne karykatury, które powstały w okresie międzywojennym. Są wśród nich także międzywojenne kopie karykatur, które również posiadają wysoką wartość historyczną i muzealną. Wystawa stwarza unikalną okazję do obejrzenia tak wielu karykatur z tego okresu w jednym miejscu, ponieważ prezentowane eksponaty są na co dzień rozproszone w wielu muzeach na terenie kraju" - podkreślił dyrektor Muzeum Piotr Machlański.
Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą m.in. z muzeów warszawskich: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, a także z Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi oraz ze zbiorów prywatnych.
"Prezentujemy także nasze własne, nadzwyczaj cenne zbiory karykatur, które nie są prezentowane publiczności na co dzień, gdyż przechowujemy je w specjalnych warunkach w magazynie zbiorów" - dodał Machlański.
Komisarz wystawy Joanna Sporczyk-Moskal podzieliła ekspozycję na działy tematyczne. Wśród prezentowanych karykatur z lat 1918-1939 są obrazy ukazujące życie polityczne, społeczne, gospodarcze i obyczaje okresu międzywojennego. Postacią najczęściej kreśloną piórkiem ówczesnych karykaturzystów, jest marszałek Józef Piłsudski. Na wystawie można zobaczyć też karykatury portretowe Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Władysława Grabskiego i innych polityków.
Obok rysunków wyeksponowano czasopisma satyryczne; "Mucha", Wróbel na Dachu", "Cyrulik Warszawski", "Szczutek" i "Szpilki". W kąciku interaktywnym można zagrać w grę edukacyjną "wirtualne puzzle", a za pomocą kodów QR - ściągnąć wybraną karykaturę na tablet lub smartfon. Ekspozycji towarzyszą krótkie projekcje filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej ukazujące Jerzego Szwajcera ps. Jotes podczas rysowania karykatur Ignacego Paderewskiego i Artura Rubinsteina.
Otwarcie wystawy, którą będzie można oglądać do końca września, było jednym z wydarzeń zorganizowanych w czwartek w Łodzi w 81. rocznicę śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Wcześniej Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin oraz Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego zaprosiły łodzian do uczestnictwa we mszy św. za spokój duszy marszałka, po której przemaszerowano pod poświęcony mu pomnik, gdzie złożono kwiaty. (PAP)
agm/ mhr/