Pamiątki m.in. po członkach Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego i żołnierzach Armii Krajowej znalazły się w Sali Tradycji 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.
"Jej powstaniu przyświecała potrzeba wspólnego działania na rzecz honorowania i podtrzymywania tradycji niepodległościowych, szczytnych idei i etosu żołnierzy AK oraz historii i dziedzictwa Związku Strzeleckiego +Strzelec+ Józefa Piłsudskiego" – powiedział w czwartek rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura.
Sala będzie służyć nie tylko żołnierzom brygady, ale jest otwarta dla uczniów i mieszkańców woj. podkarpackiego.
Została podzielona na trzy części. W pierwszej zaprezentowano dzieje Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W kolejnej przedstawiono pamiątki po żołnierzach AK. Są tam m.in. ich odznaczenia wojskowe i państwowe, replika munduru, wspomnienia i zdjęcia archiwalne.
"Bardzo ważnym eksponatem jest replika sztandaru bojowego Inspektoratu Rzeszów Armii Krajowej. Została ona powierzona przez kombatantów w opiekę żołnierzom brygady" – zauważył por. Sura.
Z kolei w trzeciej części sali zaprezentowano dotychczasowy osiągnięcia powołanej w 2017 roku brygady podkarpackich terytorialsów.
W sali tradycji przypomniano też postać patrona brygady płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług". Ciepliński urodził się w 1913 r. w Kwilczu k. Międzychodu w Wielkopolsce. Był komendantem Obwodu ZWZ Rzeszów (w latach 1940-1941), a następnie komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. W 1945 r. pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych, a w styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania WOT. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i w Sanoku. Brygada liczy około 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ joz/