Pochodzące z kolekcji Eriki i Rolfa Hoffmanów dzieła sztuki XX wieku, m.in. prace Jean-Michela Basquiata, Andy'ego Warhola, Isy Genzken i Franka Stelli, wystawiono w Galerii Atlas Sztuki w Łodzi. Ekspozycję można oglądać do 5 czerwca.
Według kierującego Atlasem Sztuki Jacka Michalaka, łódzka galeria została wybrana na miejsce pierwszej zagranicznej prezentacji Kolekcji Hoffmann. Wyboru eksponowanych dzieł dokonała osobiście Erika Hoffmann-Koenige, która – po śmierci męża Rolfa - jest właścicielką kolekcji i kuratorem sztuki.
"Na wystawę w Łodzi wybrałam takie prace, które są dla mnie szczególnie silne w oddziaływaniu i znaczące, jednak nie nazbyt konceptualne. Zaczynając od prac Basquiata, których nigdy nie wypożyczałam na inne wystawy pomimo tego, że byłam o to proszona wiele razy. Łódzka wystawa w Atlasie Sztuki to jednak coś innego. Jest owocem naszej współpracy i wzajemnego porozumienia dwóch prywatnych instytucji kultury" - podkreśliła w rozmowie z Michalakiem.
Kolekcjonerka miała szansę poznania zmarłego w wieku 27 lat Jean-Michela Basquiata uważanego za jednego z najbardziej fascynujących artystów amerykańskich lat 80. Poza tym na wystawie znalazły się dwie prace Andy'ego Warhola. Inni autorzy prezentowanych dzieł to: Vanessa Beecroft, Monica Bonvicini, Dan Flavin, Günther Förg, Isa Genzken, Nan Goldin, Felix Gonzalez-Torres i Christopher Wool, Katharina Grosse, Zuzanna Janin, Steve McQueen, Pipilotti Rist oraz Frank Stella.
Hoffman-Koenige podkreśla swój głęboki związek emocjonalny z kolekcją. Zebrane dzieła mają dla niej osobiste znaczenie i silne związki ze sobą nawzajem, dlatego bardzo rzadko pokazuje je poza siedzibą kolekcji, którą jest jej prywatne mieszkanie przy Sophienstrasse w Berlinie. Co roku - od 1997 r. - prezentuje w nim nową wystawę, stanowiącą kolejną odsłonę fragmentu Kolekcji Hoffmann.
Wystawa Kolekcji Hoffmann współfinansowana jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Została objęta honorowym patronatem przez ambasadora Republiki Federalnej Niemiec. (PAP)
agm/ mok/