Inne

23.06.2015 aktualizacja 19.07.2016

„Portrety zielonogórzan” poszukiwane przez muzeum

Zielonogórskie muzeum przygotowuje wystawę malarstwa „Portrety Zielonogórzan”, na którą mają złożyć się m.in. obrazy z jego zbiorów. Muzealnicy liczą na pomoc mieszkańców w skompletowaniu jak największej liczy portretów ludzi związanych z miastem.

Kurator przygotowywanej wystawy dr Longin Dzieżyc wyjaśnił, że przedsięwzięcie ma ukazać historię oraz bogate, wielokulturowe tradycje miasta. Wystawa będzie miała szeroki zakres chronologiczny. Najstarsze wizerunki pokażą zachowane w zbiorach placówki przedstawienia dawnych mieszkańców Gruenberga (niemiecka nazwa Zielonej Góry - PAP).

„Będą wśród nich powstałe między innymi w początkach XIX wieku portrety pędzla zielonogórskiego malarza Carla Friedricha Seiferta” - dodał Dzieżyc.

Kolejna część ekspozycji skupi się na polskiej historii miasta, po zakończeniu II wojny światowej. W tej części muzealnicy chcą pokazać nowych mieszkańców Zielonej Góry przybyłych do miasta z dawnych Kresów, czy Wielkopolski.

„Poprzez dzieła ze zbiorów zielonogórskiego muzeum oraz wypożyczone od mieszkańców miasta i instytucji chcemy pokazać ludzi, którzy wnieśli swój wkład w awans gospodarczy, kulturalny i naukowy Zielonej Góry. Przedsięwzięcie pokaże prace wielu, zarówno tych anonimowych jak i znanych artystów, związanych z miastem i regionem” - podkreślił Dzieżyc.

Muzeum planuje zaprezentować wystawę „Portrety zielonogórzan” od 9 września br. Po jej zakończeniu 18 października br. wszystkie wypożyczone obiekty zostaną zwrócone właścicielom. Gwarantuje ich pełne bezpieczeństwo. Osoby chcące wnieść swój wkład do ekspozycji są proszone o kontakt z Działem Sztuki Dawnej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Ekspozycja jest kolejną inicjatywą zielonogórskiego muzeum w interakcji z mieszkańcami miasta. W przygotowaniu jest bowiem także wystawa poświęcona polskim osadnikom na Ziemi Lubuskiej.

W jej przypadku placówka także liczy na pomoc mieszkańców regionu w zgromadzeniu pamiątek z tamtych czasów, m.in.: fotografii, dokumentów i innych materiałów związanych z początkami życia polskich osadników. (PAP)

mmd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL