Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie udostępni zwiedzającym od soboty prace światowej sławy izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana. Będzie to pierwsza wystawa tego artysty w Polsce.
„To dla mnie bardzo ważna wystawa z dwóch względów. Po pierwsze, jest to moja pierwsza ekspozycja w Polsce. Po drugie, miejscem wystawy jest Kraków, miasto dawnej Galicji. To stąd, dokładnie z położonego stosunkowo niedaleko Lwowa, pochodzili moi rodzice. W Izraelu nawet często mówią o mnie +Galicjaner+ - szczególnie kiedy powiem coś prowokującego. Teraz część mojej rodziny jest w Izraelu, a część, która pozostała w Galicji, zaginęła” – powiedział w piątek PAP Dani Karavan.
Daniemu Karavanovi Kraków kojarzy się także z Tadeuszem Kantorem, z którym się przyjaźnił. „Poznałem Kantora we Florencji, gdzie wystawiał +Umarłą klasę+. Zaproponował mojej żonie, żeby została jego asystentką, ale ze względu na obowiązki związane z córkami musiała mu odmówić. Widziałem nie tylko +Umarłą klasę+, ale też +Wielopole, Wielopole+ i jestem pod ich wielkim wrażeniem” – opowiadał Karavan.
Specjalnie na krakowską ekspozycję powstała instalacja przypominająca o Kantorze. "Instalacja, którą wykonałem w hołdzie Kantorowi, to przecięty na pół pulpit szkolny – ławka i biurko, i kontury na podłogi symbolizujące salę szkolną" – powiedział Karavan.
Dani Karavan uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific - dzieł powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią.
Ocenił też, że jego prace są zupełnie różne od oryginalnej twórczości Kantora. „Kantor zdecydował, że będzie i reżyserem, i rzeźbiarzem, ja natomiast zdecydowałem, że będę tylko rzeźbiarzem” – powiedział izraelski artysta.
Jak zwrócił uwagę dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Jacek Purchla, Dani Karavan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców, ale w Polsce praktycznie pozostaje nieznany. „Chcemy, aby ta wystawa stała się portretem mistrza sztuki przestrzeni, wrażliwego obserwatora krajobrazu, który nie tylko znakomicie wydobywa tajemnicę i semantykę danego miejsca, ale również tworzy prace harmonijnie współistniejące z otoczeniem” – powiedział dyrektor MCK.
Dani Karavan urodził się w 1930 r., jego rodzice pochodzili z Galicji. W latach 20. XX w. wyemigrowali do Palestyny. W wieku 14 lat rozpoczął naukę malarstwa. W 1943 r. pobierał nauki u cenionego rumuńskiego artysty Marcela Janco, a w latach 1943–1949 kontynuował studia w Szkole Akademii Sztuk Pięknych Besaleel (Bezalel School of Art) w Jerozolimie. W latach 1948–1955 żył w kibucu, po czym wrócił do sztuki. Od 1956 do 1957 studiował techniki fresku we Florencji i rysunku w Paryżu.
Karavan uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific - dzieł powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jego prace oglądać można na całym świecie, jest autorem tak znanych dzieł jak „Pomnik Brygady Negev” w Beer Szewie czy „Pasaże” – pomnik Waltera Benjamina w Portbou.
Ekspozycja przybliży twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będą mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami, jak „Kikar Levana” w Tel Awiwie, „Droga Praw Człowieka” w Norymberdze (1989–1993), czy też zrealizowane w Japonii – „Droga do Ukrytego Ogrodu” w Sapporo (1992-1999) i „Las Sztuki Murou” (1998-2006).
Karavan zawsze tworzy z myślą o konkretnym miejscu, lokalizacji – plenerowej, urbanistycznej, bądź galeryjno-muzealnej. Stąd też tytuł ekspozycji „Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”. Makom w języku hebrajskim oznacza miejsce. „Tytuł wystawy wydobywa fenomen Karavana jako twórcy osobnego, mistrza sztuki przestrzeni. Kluczowa dla jego miejsc jest pamięć, niezwykła zdolność do wydobywania miejsca, jego tajemnicy i semantyki (…)” – opisał Jacek Purchla.
Wystawa potrwa do 20 września. Towarzyszy jej dwujęzyczny album, pierwsza w Polsce publikacja tak szeroko prezentująca dorobek Karavana.
Ekspozycja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Izraela w Warszawie oraz Gminy Miasta Kraków.(PAP)
bko/ mhr/