Od wtorku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazywane będą prace graficzne wykonane przez pacjentów Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu. Po ekspozycji grafiki zostaną zlicytowane, a dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jest to druga edycja projektu „Sztuka pomagania”, w którym dorośli pacjenci pomagają chorym dzieciom. Na wystawach stałych Muzeum Narodowego, obok dzieł uznanych malarzy i rzeźbiarzy, pokazanych będzie 10 prac graficznych wykonanych przez pacjentów hospicjum.
„To co łączy grafiki wykonane przez pacjentów z Hospicjum Bonifratrów z dziełami sztuki prezentowanymi w galeriach Muzeum Narodowego to to, że wszystkie prace stworzone zostały przez prawdziwych artystów, którzy udowadniają nam, że sztuka służy zawsze wyższym celom. W przypadku tej wystawy pomocy drugiemu człowiekowi” – powiedział Michał Krasnosielski, historyk sztuki, opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów oraz pomysłodawca projektu.
Do wykorzystania potencjału osób chorych Krasnosielskiego zainspirował dr Jan Siestrzyński, który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Jak tłumaczy, okazało się to doskonałym pomysłem na aktywizowanie osób chorych.
„Przestrzeń muzeum od niepamiętnych czasów była dedykowana pięknu i dobroci. To pierwsze było naturalnym pochodnym dzieł sztuki w nim zgromadzonych, to drugie efektem przekonania, iż sztuka jako najwspanialsza forma ludzkiej aktywności ma szczególne właściwości” – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
„Sztuka pozwalała znaleźć zarówno twórcom, jak i jej odbiorcom swoiste ukojenie i wytchnienie. I tak chcemy, aby było także dzisiaj, kiedy to obok znakomitych muzealnych dzieł sztuki dawnej pojawiają się prace graficzne, których powstaniu towarzyszyła jakże niezwykła intencja – chęć pomocy innym” – mówił.
Grafiki można oglądać na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 3 czerwca, kiedy to odbędzie się aukcja prac. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/