Ponad 300 eksponatów związanych z polską szlachtą m.in. szable, odzież, portrety trumienne, księgi i dokumenty będzie można obejrzeć na wystawie „Rzecz o szlachcie polskiej” w Willi Caro - oddziale Muzeum w Gliwicach. Wernisaż odbędzie się w sobotę.
Ekspozycja "Rzecz o szlachcie polskiej" ma charakter przekrojowy; jak poinformował PAP kurator wystawy Mikołaj Ratka przedstawia ona dzieje polskiej szlachty od przełomu XIV i XV w. aż do początku wieku XIX.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć elementy ubiory m.in. wyszywane jedwabne pasy kontuszowe z XVII w., sakiewki, portmonetki, zapinki, biżuterię czy suknię żałobną, a także przedmioty codziennego użytku m.in. kufle, dzbanki, szkła.
Pokazane zostaną - jak dodał Ratka - również karabele, czyli szlacheckie szable z przełomu XVII i XVIII w., pochodzenia turecko-perskiego z licznymi ormiańskimi ozdobami. „Czasem wykorzystywano je do pojedynków, ale głównie służyły do ozdoby” – zaznaczył.
Wśród różnorodnej historycznej dokumentacji m.in. drzew genealogicznych, przywilejów czy poświadczeń o stanie szlacheckim, będzie można zobaczyć dwie księgi z początku XVI w. Jedną z nich jest tzw. Statut Łaskiego z 1506 r. „Wydrukowano go w Krakowie w 150 egzemplarzach. Jest to pierwsza pełna kodyfikacja prawa polskiego, zawierająca wszystkie statuty i przywileje, obowiązująca w Polsce aż do rozbiorów” – wyjaśnił Ratka.
Kurator wystawy dodał, że zaprezentowane zostaną również obrazy oraz popularne wśród szlachty portrety trumienne.
"+Przewodnikiem+ po wystawie będzie Tadeusz Rejtan - symbol +idealnego szlachcica+. W każdej sali znajdzie się jakieś odwołanie do jego postaci m.in. reprodukcja obrazu Jana Matejki z jego wizerunkiem (+Rejtan – upadek Polski+ - PAP)” – dodał kurator.
Eksponaty na wystawę zostały wypożyczone z kilkunastu muzeów m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawę „Rzecz o szlachcie polskiej” będzie można oglądać od soboty do 17 maja.(PAP)
akp/ par/