Ekspozycję „Retrospektywy”, będącą podsumowaniem 20 lat twórczości rzeźbiarskiej Grzegorza Michałka, można oglądać od niedzieli w Muzeum Magicznego Realizmu w willi „Ochorowiczówka” w Wiśle.
„W twórczości Grzegorza Michałka ważniejsze wydają się (…) odniesienia do szamańskich praktyk rytualnych niż akademickich konwencji artystycznych. Artysta jest tu raczej spontanicznym i uczciwym odkrywcą niż wyrachowanym rzemieślnikiem czy narcystycznym kreatorem. Jego rzeźbiarskie przedstawienia wynikają bardziej ze szczerego dialogu z materiałem i pamięcią form, które w sobie nosi, niż z chęci epatowania mistrzostwem warsztatu”- powiedział o dziełach Michałka historyk sztuki Hubert Bilewicz.
Michałek, znany również jako „Janosik”, urodził się w 1976 r. w Cieszynie. „Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Koniakowie, gdzie nasiąknął kulturą ludową i duchową Karpat, co jest widoczne w jego sztuce zarówno użytkowej, jak i klasycznej” – zaznaczyła reprezentująca wiślańskie Muzeum Aleksandra Cieślińska.
Grzegorz Michałek ukończył etnologię na Uniwersytecie Śląskim. W tym czasie sporo podróżował. Zwiedził m.in. Gruzję, Indie i Nepal. Od norweskiego artysty i designera Odd-Eirika Helmersena uczył się patynowania drewna i innych technik malarskich związanych z drewnem. Obecnie mieszka w Wiśle, gdzie prowadzi pracownię rzeźby oraz „Ogród Sztuk”, gdzie tworzy m.in. plenerowe rzeźby przestrzenne w kamieniu i drewnie.
Prace „Janosika” znajdują się nie tylko w muzeach. Można się z nimi zetknąć w parkach i ogrodach w różnych miejscach w Europie.
Ekspozycję w Ochorowiczówce oglądać można do końca kwietnia.
Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle powstało w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego ze Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.
Oprócz wystawy Michała w Ochorowiczówce zobaczyć można ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z surrealizmem. Są m.in. prace Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego. Jest także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ je/