Prezentację tagów regionalnych graficiarzy będzie można oglądać od 8 do 26 grudnia w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wydarzenie jest zapowiedzią wystawy poświęconej śląskiemu hip-hopowi, która odbędzie się za ponad rok, na początku 2019 r.
Tagi to krótkie, stylizowane podpisy wykonywane przez graficiarzy zazwyczaj farbą w sprayu w jednym kolorze lub grubym markerem. Ich historia rozpoczęła się w Nowym Jorku w drugiej połowie lat 60. XX wieku i była powiązana z rodzącą się w tym czasie kulturą hip-hop. Graffiti, obok muzyki rap i tańca breakdance, stało się jej nieodłącznym elementem.
Jak zaznaczyła Danuta Piękoś-Owczarek z działu promocji muzeum, tagowanie jest specyficznym wyścigiem, w którym miarą sukcesu jest to, kto zostawi swój ślad w bardziej ekstremalnym i trudno dostępnym miejscu oraz czyich tagów będzie najwięcej. Równocześnie, przez regularne powtarzanie, ten specyficzny podpis staje się dopracowaną estetycznie formą graficzną. Sposób malowania czy pisania liter zależny jest od narzędzia, jakim posługuje się writer. Nierzadko flamaster lub odpowiednio dopasowana końcówka sprayu wpływają na ich charakter. Ta uliczna kaligrafia już od lat dziewięćdziesiątych bardzo silnie oddziałuje na projektowanie graficzne i całą branżę reklamową.
Autentyczne śląskie tagi zaprezentowane zostaną w budynku Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego między 8 a 26 grudnia 2017 roku. 12 grudnia o godz. 18 odbędzie się debata o roli, miejscu i aktualnym statusie sztuki ulicznej, w której udział wezmą śląski muralista Raspazjan, Cezary Hunkiewicz – krytyk sztuki ulicznej, kurator, autor, współtwórca Brain Damage Gallery, oraz Szymon Kobylarz – artysta i kurator wystawy hip-hopowej przygotowywanej w Muzeum Śląskim. (PAP)
Autor: Anna Gumułka
lun/ itm/