Bogatą kolekcję śląskiej rzeźby kamiennej z okresu od XII do XVI w. można od czwartku obejrzeć na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Ekspozycja pokazywana jest w nowej aranżacji i została wzbogacona o stanowiska multimedialne zawierające informacje o zabytkach.
Jak powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej dr Agnieszka Patała z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, na ekspozycji prezentowane są dzieła należące do wrocławskich zbiorów muzealnych jeszcze przed 1945 r. oraz zabytki, które trafiły do muzeum ze zniszczonych świątyń po wojnie.
„Zastosowaliśmy układ chronologiczny w prezentacji tych zabytków. Pozwala on prześledzić proces rozwoju śląskiej rzeźby od XII w. do XVI w.” - powiedziała Patała.
Najstarszym zabytkiem pokazywanym na ekspozycji są romańskie relikty nieistniejącego dziś opactwa Benedyktynów na Ołbinie. To m.in. tympanon ołbiński pochodzący z XII w, który przedstawia sceny ukrzyżowania i zstąpienia Chrystusa oraz przyjęcia Dobrego Łotra do raju.
Na ekspozycji pokazywane są również trzy płyty nagrobne oraz sarkofag śląskich książąt. To płyty nagrobne Henryka IV Probusa, Henryka II Pobożnego oraz Bolesława II legnicko-brzeskiego.
Po raz pierwszy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć scaloną niedawno rzeźbę Marii z Dzieciątkiem, zdobiąca dawniej fasadę kościoła Marii Magdaleny we Wrocławiu.
Pokazywane są również liczne zabytki zdobiące przestrzeń miejską dawnego Wrocławia. To m.in. pochodzące z elewacji kamienic w Rynku figury dwóch aniołów czy dwa kartusze herbowe z dawnej Bramy Mikołajskiej oraz rzeźby św. Barbary i św. Elżbiety z elewacji nieistniejącego już miejskiego szpitala.
Nową odsłonę wystawy stałej zatytułowanej „Śląska rzeźba kamienna XII- XVI w.” dopełnia sześć witraży pochodzących z XV w.(PAP)
pdo/ agz/