Kolekcja 10 rzeźb wybitnego polskiego rzeźbiarza Adama Myjaka składa się na stałą wystawę, którą można będzie oglądać w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice" w Lubelskiem. Oficjalne otwarcie wystawy, z udziałem artysty, odbędzie się 16 kwietnia.
Na wystawie zgromadzone będą prace Myjaka powstałe w latach 2000-2015, niektóre z nich nawiązują do dzieł artysty tworzonych w latach 80. Kolekcja 10 rzeźb została przekazana przez Myjaka Ośrodkowi w Gardzienicach i będzie tam stale eksponowana.
Kurator wystawy Zuzanna Zubek–Gańska powiedziała PAP, że wyboru rzeźb dokonał sam Myjak i także on ustawił je w przestrzeni podziemi zabytkowego pałacu w Gardzienicach.
„Dziesięć obiektów rzeźbiarskich, w tym zarówno brązy, jak i terakoty zdają się doskonale korespondować z podziemiami zabytkowego pałacu. Wnoszą doń ekspresyjny i mocny akcent” – oceniła.
Prace Myjaka na wystawie w Gardzienicach to terakotowe popiersia, a także obiekty z brązu - zarówno głowy jak i figury. Wyeksponowane będą m.in. terakotowe popiersia przykuwające wzrok mocnym, czerwonym kolorem oplatającym te obiekty. W kolekcji, jak zaznaczyła Zubek–Gańska, na szczególną uwagę zasługuje postać z brązu, pochodząca z cyklu „Inspiracje” - rzeźba będąca echem spotkania Adama Myjaka ze schorowanym już wówczas papieżem Janem Pawłem II.
Adam Myjak (ur. 3 stycznia 1947 r. w Starym Sączu) to wybitny rzeźbiarz i pedagog, profesor zwyczajny i obecnie rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończył na tej właśnie uczelni w 1971 r. W latach 1979-1981 przebywał na stypendium twórczym w Duisburgu (Niemcy), gdzie na tamtejszym Uniwersytecie na Wydziale Sztuk Pięknych wykładał rzeźbę.
Jego prace prezentowane były i są w kraju i zagranicą, znajdują się w zbiorach wielu muzeów i kolekcjach prywatnych. Myjak ma na koncie ponad 70 wystaw indywidualnych m.in. w Muzeum im. W. Lehmbrucka w Duisburgu, w Instytucie Kultury Polskiej w Pradze, w Zachęcie w Warszawie, w Muzeum Rzeźby w Orońsku. Brał też udział w wielu prestiżowych wystawach zbiorowych sztuki polskiej w kraju i zagranicą.
Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego, to znany na świecie teatr, określany jako eksperymentalny i antropologiczny. Teatr "Gardzienice", założony w 1977 r., stał się rozpoznawalny dzięki swym dogłębnym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych i stosowaniu oryginalnych wyjątkowych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem.
Ośrodek Praktyk Teatralnych funkcjonuje w odrestaurowanym zabytkowym zespole pałacowo-parkowym we wsi Gardzienice (Lubelskie). Na potrzeby ośrodka odbudowano, przebudowano i zaadaptowano tam cztery obiekty - zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową, spichlerz z końca XIX w. oraz budynek gospodarczy - a także otaczający park. Całość obejmuje przestrzeń kilku hektarów. (PAP)
ren/ pz/