„Stale o Nowej Hucie” to tytuł wystawy, którą od wtorku można oglądać w Muzeum Dzieje Nowej Huty - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Składają się na nią fotografie, obiekty i prezentacje multimedialne przedstawiające historię sztandarowej inwestycji PRL.
„To przekrojowa wystawa, przybliżająca dzieje Nowej Huty, która była od 1949 r. przez wiele lat budowana” – powiedział PAP kurator Piotr Kapusta.
Odwiedzający muzeum dowiedzą się, dlaczego Nowa Huta powstała w tej a nie innej lokalizacji, lepiej poznają architekturę dzielnicy, ważne momenty w jej dziejach, a także historię nowohuckiej opozycji w PRL.
Wśród wystawionych przedmiotów są m.in. ręczny podnośnik, który służył murarzom w latach 50 na budowie nowohuckich osiedli; pamiątkowa popielniczka z pierwszego spustu surówki w 1952 r.; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina; biało-czerwona flaga z napisem „Nowa Huta” wypisaną „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.
Obiekty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), ale i z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej i z kolekcji prywatnych. Są także fotografie z archiwum Polskiej Agencji Prasowej.
Tytuł wystawy „Stale o Nowej Hucie” wskazuje na to – mówił kurator – że historia tej dzielnicy, przez wielu kochanej, ale i dla wielu utożsamiającej wszystko to, co złe, jest niezwykle bogata i że można by o niej nieustannie opowiadać.
Ekspozycja czynna będzie do 8 października.
Wcześniej Muzeum Dzieje Nowej Huty zasłynęło cyklem wystaw „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty”. Ostatnią prezentacją z tego zapoczątkowanego w 2006 r. cyklu była ekspozycja poświęcona Czyżynom. „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty” przybliżało historię podkrakowskich miejscowości, na terenie których powstała Nowa Huta. (PAP)
bko/ pat/