Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2018

Suwałki: wystawa Juliusza i Wojciecha Kossaków w Muzeum Okręgowym

Ponad 60 obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków można od piątku oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (podlaskie) na wystawie pt. „Juliusz Kossak 1824–1899. Wojciech Kossak 1856–1942”. Wystawa była prezentowana wcześniej w Rapperswil w Szwajcarii oraz w Paryżu.

„Po raz pierwszy prezentujemy w Suwałkach w tak szerokim wydaniu malarstwo rodu Kossaków. To, co oni tworzyli, można nazwać duszą polskiego malarstwa. Obchodzimy stulecie niepodległości, a ta wystawa jest dedykowana właśnie tej uroczystości i z tego powodu powstała” - powiedział PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.

Na wystawie pokazane zostały najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy. Akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, takie jak obraz „Stadnina u wodopoju” i „Jarmark koński na Pradze”. Można także zobaczyć takie kompozycje jak „Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809” czy olejny portret konny młodego mężczyzny pt. „Jeździec”.

Z obrazów Wojciecha Kossaka prezentowany jest m.in. „Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca” czy „Portret własny z paletą”. Na wystawie są też obrazy związane z historią jak „Bitwa pod Stoczkiem” czy „Scena z wojen napoleońskich - Przed szarżą”.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo. Wystawa objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych, w tym Fundacji PBG Wysogotowo.

Do końca tego roku wystawa będzie prezentowana w Suwałkach. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL