Ponad 480 unikatowych dzieł ludów zamieszkujących Ukrainę od 6 tysiąclecia p.n.e. do XII w. n.e. będzie można od lipca podziwiać w Szczecinie. Pokazywana tu będzie wystawa „Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar”.
Ekspozycja obejmuje przedmioty wykonane przez ludy północnego wybrzeża Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. Prezentowane będą m.in. zdobione naczynia trypolskie, broń, uprząż końską, ozdoby i przedmioty codziennego użytku Kimmerów i Sarmatów oraz wyrafinowane złote klejnoty Scytów, Greków i Rzymian, a także wyroby złotnicze pochodzące z Bizancjum i Rusi Kijowskiej.
Jednym z najciekawszych przedmiotów prezentowanych na wystawie będzie bez wątpienia, mający szczególną wartość dla Ukraińców, element pochodzący z korony kniaziów kijowskich – mówi PAP dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska.
Wśród eksponatów znajdą się m.in. złota bransoleta z II-III w. wysadzana granatami, złote szpila i kolczyki z karneolami pochodzące z IV-III w. p.n.e., czy złoty diadem z II-I w. przed Chrystusem.
Prezentowane artefakty pokazują najważniejsze okresy bogatej historii Ukrainy. Jak podkreśla Igielska, dzięki przedmiotom zgromadzonym na wystawie można zaobserwować, jak zmieniały się na przestrzeni wieków kultury zamieszkujące teren północnego Morza Czarnego.
Wystawę „Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar” będzie można oglądać w Galerii Północnej szczecińskim Zamku od 16 lipca br. do 20 czerwca 2017 r. Przygotowania do pokazania jej w stolicy Pomorza Zachodniego zajęły dwa lata – dodaje Igielska.
Kolekcję Platar zgromadziło dwóch mecenasów ukraińskich i przemysłowców Sergiej Płatonow i Sergiej Taruta. Jej nazwa wywodzi się od skrótu nazwisk dwóch twórców. Stworzyli oni kolekcję zabytków archeologicznych, która stała się podstawą Muzeum Narodowego Dziedzictwa Kulturowego Platar na terenie Ławry Pieczerskiej. (PAP)
res/ jbr/