Inne

08.09.2018

VI wystawa dalii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim - w weekend

Miłośnicy dalii zjechali do Olsztyna. W polskich ogrodach rośnie ok. 300 odmian tej rośliny. To kwiat wymagający nieco uwagi ale warty jej - oceniają organizatorzy VI wystawy dalii, czynnej w weekend ma terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UMW).

"Ten kwiat jest obecny w ogrodach od ok. 200 lat, a jego popularność jest zmienna. Ludzi zniechęca do dalii to, że na zimę trzeba wykopywać bulwy z ziemi i przechowywać je tak, by ani nie wyschły, ani nie zgniły, zaś wiosną należy dalie wkopać. Trochę jest z tym zachodu ale na pewno ta praca się odpłaca, bo dalie kwitną całe lato i są piękne" - wyjaśniła w rozmowie z PAP koordynatorka wystawy Teresa Jagielska z katedry fizjologii genetyki i biotechnologii roślin UWM w Olsztynie.

Poza odpowiednim przechowywaniem bulw dalii w uprawie tych roślin ważne jest także odpowiednie ich nawożenie. Dalie lubią glebę przewiewną i miejsca słoneczne.

Według Jagielskiej dalie są bardziej popularne na południu kraju. "W warmińsko-mazurskim na szczęście też są miłośnicy tych kwiatów, jeden z wystawców ma ich aż 1,2 tys. krzaczków i próbuje uzyskiwać swoje własne odmiany" - przyznała Jagielska.

Wystawie na olsztyńskim uniwersytecie towarzyszą warsztaty układania kwiatów, pogadanki o ich uprawie, a także plener malarski. Organizatorzy zachęcają, by odwiedzający przebrali się w stroje z czasów, gdy pojawiły się dalie, tj. sprzed 200 lat.(PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL