Kultura i sztuka 1945-1989

17.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Krakowie trzecia odsłona wystawy poświęconej twórczości Kantora

Wystawa „Tadeusz Kantor. Marioneta” Wystawa „Tadeusz Kantor. Marioneta”

Wystawę "Tadeusz Kantor. Marioneta” udostępniła od wtorku zwiedzającym krakowska Cricoteka. Prezentacja jest trzecią dużą odsłoną twórczości tego reformatora i twórcy XX-wiecznego teatru.

Dwie pierwsze części stałej ekspozycji poświęconej Kantorowi pokazywały najważniejsze obiekty związane z pracą artysty (wystawa „Kolekcje”, 2014/2015) oraz jeden z najczęściej powracających tematów w jego sztuce – dzieciństwo (wystawa „Dzieciństwo”, 2015/2016).

Wystawa „Tadeusz Kantor. Marioneta” to kolejna część. Prezentacja, tak jak dwie poprzednie, czynna będzie przez ok. rok. Następnie Cricoteka udostępni „Rzeźbę” - czwartą odsłonę ekspozycji.

Marionety odgrywały dużą rolę w twórczości Kantora. „To był motyw zawsze bliski artyście. Od lat 40. do samego końca Kantor bardzo często wykorzystywał marionetę, manekiny i budował wokół nich różnego rodzaju narracje” – powiedziała PAP jedna z kuratorek ekspozycji Małgorzata Paluch-Cybulska.

Na wystawie w Cricotece uwagę zwracają manekiny „Dzieci w wózku na śmieci”. Obiekt ten Kantor zaprojektował i zrealizował w połowie lat 80. XX w. odwołując się do spektaklu „W małym dworku” (1961). W przedstawieniu tym pojawił się wózek na śmieci, a w nim dwie postacie – Zosia i Amelka, które przywoływały ducha Matki i złośliwie komentowały przebieg zdarzeń. „Poruszające się główki i ręce manekinów rzucają się odbiorcy w oczy” – skomentowała kuratorka.

Oprócz manekinów na ekspozycji są obiekty, które w jakiś sposób nawiązują do marionet, np. pręgierze ze spektaklu „Niech sczezną artyści” (1985). „To nawiązanie do marionety wynika z tego, że Kantor tworząc sceny z pręgierzami, bardzo mocno inspirował się ołtarzem mariackim Wita Stwosza, a postacie z ołtarza mariackiego Kantor sprowadził do postaci, które umieścił w pręgierzach” – wyjaśniła kuratorka.

Dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka zaznaczyła, że wystawie towarzyszyć będą różne projekty, np. spotkania, spektakle, warsztaty. „Cały tegoroczny program Cricoteki będzie rozwijał ten temat” – powiedziała dyrektor.

Zapowiedziała też dwie wystawy w Cricotece, które nawiązywać będą do tematu marionet. Pierwsza w nich to „Kiedy znowu będę mały”. „Będzie ona pomostem pomiędzy zamkniętą odsłoną +Dzieciństwo+, a wątkami związanymi z marionetą i manekinem we współczesnej sztuce” – wyjaśniła dyrektor.

Druga wystawa nawiązująca do „Marionet” prezentować będzie twórczość Oskara Schlemmera, niemieckiego pioniera teatru tańca, dla którego marionety także odgrywały istotną rolę.

Również w Galerii-Pracowni artysty przy ul. Siennej w Krakowie udostępniona zostanie (26 lutego) wystawa nawiązująca do motywu manekinów. Na ekspozycji „Ciało, obraz, rysunek” znajdą się rysunki Kantora. (PAP)

bko/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL