Epoka nowożytna

13.10.2017

W litewskim Sejmie wystawa „Tadeusz Kościuszko. Cena wolności”

„Tadeusz Kościuszko. Cena wolności” „Tadeusz Kościuszko. Cena wolności”

„Tadeusz Kościuszko. Cena wolności” - pod takim tytułem w litewskim Sejmie otwarto w piątek wystawę prezentującą Kościuszkę jako bohatera, wojskowego, polityka, ale też osobę prywatną. Wystawę otwarto w ramach kończących się obchodów Roku Kościuszki na Litwie.

„Tadeusz Kościuszko jest symbolem wolności, mostem łączącym Litwinów, Polaków, Białorusinów, Ukraińców we wspólnej walce o wolność” - powiedziała podczas otwarcia wystawy wiceprzewodnicząca Sejmu Irena Sziauliene.

Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska wskazała, że „Tadeusz Kościuszko to dobry bohater na obecne czasy”. Zaznaczyła, że Kościuszko „miłował wolność i niepodległość narodową i umiał jej bronić organizując polsko-litewskie siły wojskowe w bardzo trudnych czasach; był dowódcą, który potrafił wygrywać bitwy”.

Wystawa przygotowana przez ambasadę polską w Wilnie, MSZ RP, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie składa się z 25 plansz ukazujących Kościuszkę jako bohatera, wojskowego, polityka, ale też osobę prywatną. Plansze prezentują zdjęcia miejsc związanych z bohaterem, jego przyjaciół i pamiątki, które po nim pozostały.

Otwarcie wystawy „Tadeusz Kościuszko. Cena wolności” jest jednym z elementów finalnych uroczystości obchodów Roku Kościuszki na Litwie ogłoszonego z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy jego śmierci.

W piątek w litewskim parlamencie została zorganizowana też konferencja naukowa i dyskusja na temat generała Tadeusza Kościuszki.

W niedzielę w Wilnie w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona msza święta w intencji Kościuszki i wszystkich obrońców niepodległości Litwy i Polski. Następnie odbędzie się defilada „Za wolność waszą i naszą”, która zakończy się uroczystą ceremonią ku czci Kościuszki z udziałem władz państwowych i kościelnych.

Obchody Roku Kościuszki na Litwie zakończy w przyszłą środę wieczór w Pałacu Władców w Wilnie upamiętniający generała Kościuszkę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL