W Parlamencie Stanu Wiktoria w Melbourne odbyło się otwarcie wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Powstaniu Warszawskiemu oraz Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.
W ramach przedsięwzięcia Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dwie wystawy: „+Żegota+” – Rada Pomocy Żydom" oraz "Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom".
Ponadto przekazano organizatorom polsko-angielskie katalogi dotyczące obu ekspozycji IPN. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Australii.
Z inicjatywą przygotowania wystawy, pokazującej tragiczne losy Polski i Polaków podczas II wojny światowej, wystąpiło środowisko Polaków z Melbourne skupione wokół Zarządu Komitetu Pilecki Projekt, we współpracy z Federacją Polskich Organizacji w Wiktorii, Kołem byłych żołnierzy AK w Melbourne oraz Ambasadą RP w Canberze.
To kolejna inicjatywa Polonii australijskiej mająca na celu upamiętnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i przybliżenie Australijczykom istotnych wydarzeń z najnowszej historii Polski.
W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele obu Izb Parlamentu Stanu Wiktoria, w tym m.in. Bruce Atkinson i Robin Scott, minister ds. Wielokulturowości, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Australii Michał Kołodziejski, konsul generalna RP w Sydney Regina Jurkowska, a także wszyscy konsulowie honorowi RP w Australii.
Na uroczystość otwarcia wystawy przybyła delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, na której czele stał Jan Baster, zastępca prezesa IPN. Otwierając wystawę odczytał list prezesa IPN Jarosława Szarka, skierowany do uczestników wydarzenia. Prezes Instytutu podkreślił w liście wyjątkową postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, wskazując na jego bohaterstwo i niezłomną postawę podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Zwrócił uwagę, że jako bohater narodowy Pilecki powinien stanowić wzór do naśladowania dla młodych pokoleń, nie tylko Polaków.
Przemówienie wygłosił również Zbigniew Leman, jeden z ostatnich uczestników Powstania Warszawskiego, mieszkających w Australii, aktywnie zaangażowany w organizację przedsięwzięcia.
Prezentacja wystawy w Parlamencie Stanowym pozwala na popularyzację wiedzy o historii Polski wśród parlamentarzystów australijskich, ale także młodego pokolenia, licznie odwiedzającego instytucję.
Wcześniej wystawy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Powstaniu Warszawskim były prezentowane m.in. w Jewish Holocaust Centre, żydowskim centrum kultury Kadimah w Melbourne oraz w Atrium na Federation Square.
Źródło: IPN