Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2017

W nowosolskim muzeum wystawa XIX-wiecznych sukien

 Wystawa „Dama z żurnala. Stroje z lat 1820-1900”. Źródło: Muzeum Miejskie w Nowej Soli Wystawa „Dama z żurnala. Stroje z lat 1820-1900”. Źródło: Muzeum Miejskie w Nowej Soli

19 kompletnych sukien pochodzących z XIX wieku, karty z ówczesnych żurnali modowych i oryginalne wykroje z tego okresu złożą się na wystawę pt. „Dama z żurnala. Stroje z lat 1820-1900”, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Miejskim w Nowej Soli (Lubuskie).

Wszystkie stroje pochodzą z największej w naszym kraju kolekcji prywatnej należącej do Anny Moryto ze Skórzewa k. Poznania, która nie tylko posiada bogaty zbiór zabytkowych strojów, ale wykonuje historyczne ubiory na zlecenie filmowców i grup rekonstrukcyjnych.

Na wystawie zostaną zaprezentowane stroje spacerowe i wizytowe, toalety balowe, suknie na specjalne okazje – żałobna i znakomicie zachowana suknia ślubna. Dwie niedawno zakupione przez kolekcjonerkę suknie jeszcze nigdzie nie były wystawiane.

Uzupełnieniem bogato zdobionych i misternie wykonanych, zabytkowych sukni, będą karty z XIX-wiecznych żurnali modowych i wykroje wykorzystywane podczas prac krawieckich.

„Na wystawie znajdą się także buciki, rękawiczki i przyrząd do ich formowania, tiulowa parasolka i gorsecik do formowania biustu. Karty z żurnali pochodzą w większości z zakupionej kilka lat temu kolekcji żurnali prof. Andrzeja Banacha, a służyły mu do ilustrowania jego publikacji z zakresu kostiumologii. Na wystawę wybraliśmy te, które uzupełniają wystawę sukien damskich, a więc z prezentacjami modnego w danym czasie stroju męskiego i dziecięcego, prezentujące kapelusze czy uczesania” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Krystyna Bakalarz. Dodała, że w XIX wieku ubiór kobiet zachwycał dbałością o szczegóły; z jednej strony miał ukrywać mankamenty figury, a z drugiej być elegancki i wytworny.

„Dziś ubiór zatracił funkcję informowania o tym jaki jest nasz status społeczny i finansowy, jaki zawód uprawiamy, czy udajemy się z wizytą, na spacer, do teatru, czy może zaraz zaczniemy uprawiać sport. A było to czytelne jeszcze do lat 60. XX w. Pewna epoka w historii kostiumu przeszła więc do historii i pewnie już nie wróci, bo ubranie stało się dziś sprawą prywatną” – dodała Bakalarz.

„Od XIX wieku ubiór mieszczański niesie cały zestaw cech już nie dobrego urodzenia, ale dobrego wychowania. Schludność, obyczajność, skromność, wyczucie formy, umiejętność ubrania się powabnie, ale nie ponętnie...” – czytamy w opisie ekspozycji.

Na wernisaż w piątek (godz. 17) właścicielka kolekcji przygotowała prezentację multimedialną.

Zachowane stroje z lat 1800-1900 są rzadkie i niemal niespotykane w handlu antykwarycznym. Tego typu eksponaty znajdują się w niektórych muzeach, ale ze względów konserwatorskich niechętnie wystawiane. Wynika to z dbałości o stan ubiorów, którym trzeba zapewnić ochronę przed zmianami wilgotności, światłem, kurzem i brudem.

Wystawa będzie czynna do 15 stycznia przyszłego roku.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL