55 plakatów teatralnych jednego z najwybitniejszych światowych plakacistów Stephana Bundiego można od wtorku oglądać na wystawie w Atrium Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zaprezentowane prace pochodzą ze zbiorów Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na uczelni pokazano je w ramach partnerskiej współpracy obu instytucji.
Paulina Bieniek z rzeszowskiego teatru zaznaczyła, że plakaty pokazane na wystawie zostały wykonane do przedstawień prezentowanych przez szwajcarski Theater Orchester Biel Solothurn (TOBS) w Biel/Bienne w kantonie Berno.
Można zobaczyć plakaty do takich przedstawień jak m.in.: "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, "Mizantrop" Moliera, "Barbarzyńcy" Maksyma Gorkiego i spektaklu plenerowego "Don Camillo i Peppone" Gerolda Theobalta na podstawie nowel Giovanniego Guareschiego.
Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.
Stephan Bundi - projektant, dyrektor artystyczny produkcji filmowych, organizator koncertów - jest członkiem AGI (Międzynarodowego Związku Artystów Grafików), przewodniczącym Związku Artystów Grafików Szwajcarii i ekspert komunikacji wizualnej. Współpracuje z muzeami, teatrami i wydawnictwami. Zajmuje się też kształtowaniem wizerunku firm i instytucji. Od 2008 r. jest profesorem honorowym Nanjing University of the Arts w Chinach.
Laureat wielu nagród: m.in Międzynarodowej Nagrody PKHR (Muzeum Plakatu w Essen), ICOGRADA Excellence Award; wygrywał Biennale w Chicago, Meksyku, Mons, Sofii, Wiedniu (JBA Design Austria). Na 13 Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie zdobył 2 nagrodę. Był wielokrotnie wyróżniany na Red Dot Award for Communication Design. (PAP)
api/ pat/