Inne

03.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

W Senacie wystawa "Wilno - miasto Miłosierdzia"

16 plansz przybliżających najważniejsze miejsca w Wilnie i postacie związane z życiem religijnym można obejrzeć na wystawie "Wilno - miasto Miłosierdzia", którą w środę w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski.

Na planszach ustawionych w senackim korytarzu przedstawiono m.in.: zdjęcia relikwii i ołtarza św. Jadwigi w kościele franciszkańskim w Wilnie; reprodukcję pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. (obecnie znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie). Są też zdjęcia z pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Litwę w 1993 r.

Wszystkie plansze wzbogacone są o teksty w trzech językach - polskim, litewskim i angielskim.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in.: pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, goście z Litwy oraz młodzież polska z Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Marszałek Senatu podkreślił, że wystawa ukazuje piękno Wilna, ale jest także powodem do zadumy m.in. nad przeszłością. "Wystawa piękna, wystawa, przy której trzeba się zatrzymać, dłużej na nią popatrzeć i ją po prostu przeżyć" - powiedział Karczewski.

Dodał, że każdy, kto pojedzie do Wilna, od razu zakochuje się w tym mieście. "Jeśli ktoś popatrzy na tę wystawę, to również w Wilnie może zakochać się" - dodał.

Pomysłodawcą wystawy jest ksiądz Mariusz Marszałek, autorem zdjęć – artysta fotograf Marian Dźwinel, a została ona przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Wystawę będzie można oglądać w Senacie przez dwa tygodnie, potem ma być zaprezentowana w krużganku Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie oraz w Brukseli. (PAP)

kos/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL