Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął w czwartek udział w uroczystym otwarciu w Wilnie wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Ekspozycję zorganizowano w siedzibie litewskiego Sejmu.
W krótkim przemówieniu w gmachu parlamentu Czaputowicz przypomniał historię "Żegoty". Podkreślił, że była to jedyna w okupowanej przez nazistów Europie organizacja, której celem była pomoc i ratowanie Żydów od zagłady.
"Na ziemi litewskiej szczególnie boleśnie splotły się losy narodów polskiego i żydowskiego (...). Myślę, że ich upamiętnienie jest naszym wspólnym obowiązkiem" – oświadczył.
Rada Pomocy Żydom "Żegota" powstała 4 grudnia 1942 r. z przekształcenia się Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, który 27 września 1942 r. został utworzony z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej.
W skład Rady wchodzili ludzie o różnych poglądach społecznych i politycznych. "Żegota" rozwinęła również filię w Krakowie i we Lwowie. Rada działała do początku 1945 r. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Szef polskiego MSZ podczas wizyty na Litwie spotkał się m.in. z prezydent Dalią Grybauskaite, premierem Sauliusem Skvernelisem i swoim odpowiednikiem Linasem Linkevicziusem.
Na zakończenie wizyty Czaputowicz odwiedził kaplicę Ostrobramską oraz złożył wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedził także hospicjum założone w Wilnie przez polską zakonnicę.
Z Wilna Maciej Zubel (PAP)
autor: Maciej Zubel
zub/ cyk/ mc/ ozk/