Polskie Państwo Podziemne

13.09.2018

W siedzibie litewskiego Sejmu otwarto wystawę poświęconą „Żegocie”

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (2P) podczas otwarcia wystawy „Żegota” w Sejmie Republiki Litwy w Wilnie. Fot. PAP/P. Nowak Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (2P) podczas otwarcia wystawy „Żegota” w Sejmie Republiki Litwy w Wilnie. Fot. PAP/P. Nowak

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął w czwartek udział w uroczystym otwarciu w Wilnie wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Ekspozycję zorganizowano w siedzibie litewskiego Sejmu.

W krótkim przemówieniu w gmachu parlamentu Czaputowicz przypomniał historię "Żegoty". Podkreślił, że była to jedyna w okupowanej przez nazistów Europie organizacja, której celem była pomoc i ratowanie Żydów od zagłady.

"Na ziemi litewskiej szczególnie boleśnie splotły się losy narodów polskiego i żydowskiego (...). Myślę, że ich upamiętnienie jest naszym wspólnym obowiązkiem" – oświadczył.

Rada Pomocy Żydom "Żegota" powstała 4 grudnia 1942 r. z przekształcenia się Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, który 27 września 1942 r. został utworzony z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej.

W skład Rady wchodzili ludzie o różnych poglądach społecznych i politycznych. "Żegota" rozwinęła również filię w Krakowie i we Lwowie. Rada działała do początku 1945 r. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Szef polskiego MSZ podczas wizyty na Litwie spotkał się m.in. z prezydent Dalią Grybauskaite, premierem Sauliusem Skvernelisem i swoim odpowiednikiem Linasem Linkevicziusem.

Na zakończenie wizyty Czaputowicz odwiedził kaplicę Ostrobramską oraz złożył wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedził także hospicjum założone w Wilnie przez polską zakonnicę.

Z Wilna Maciej Zubel (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ cyk/ mc/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL