Auschwitz

18.01.2018

W wileńskim kościele wystawa o ojcu Maksymilianie Marii Kolbe

Wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. 1894-1941” Wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. 1894-1941”

W wileńskim kościele św. Franciszka z Asyżu jest czynna wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. 1894-1941” ukazująca niezwykłą i heroiczną historię zakonnika, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz.

„Nasza wystawa ma na celu opowiedzenie o ogromnym heroizmie polskiego zakonnika, który dobrowolnie oddał swoje życie w zamian za życie współwięźnia. Taka postawa zasługuje na przypomnienie i upamiętnienie” - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Wystawa, którą zorganizował Instytut Polski oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, zawiera zdjęcia przybliżające sylwetkę ojca Kolbe – franciszkanina, misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie.

Wystawa w kościele św. Franciszka z Asyżu, która jest czynna od środy, jest jej drugą wileńską odsłoną. Przed kilkoma miesiącami można było ją oglądać w kościele ojców franciszkanów w Wilnie. Jak wskazuje dyrektor Łapczyński, ekspozycja „cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też zdecydowaliśmy się pokazać ją w kolejnych miejscach w całej Litwie”.

Kolejnym miejscem, w którym zostanie zaprezentowana wystawa, będzie kościół w podwileńskiej miejscowości Rudziszki.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jhp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL