Wystawę, która ma przybliżyć młodym ludziom realia stanu wojennego oraz podziemnej działalności opozycji, otwarto w poniedziałek we Wrocławiu. Jej autorem jest Janusz Wolniak, w okresie stanu wojennego działacz i współzałożyciel NZS oraz po 1983 r. członek Solidarności Walczącej.
Wolniak to obecnie nauczyciel, a w okresie stanu wojennego student polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem kilku tysięcy fotografii dokumentujących tamten okres, gdy rodziła się Solidarność jako związek zawodowy i ruch społeczny. Wolniak dokumentował też manifestacje Solidarności, bitwy z ZOMO, zbierał również wiele pamiątek, m.in. wydawnictwa podziemne.
„Postanowiłem przygotować z tych pamiątek wystawę edukacyjną, pokazującą, czym był stan wojenny i w jaki sposób Polacy, my studenci czy robotnicy, czy zwykli mieszkańcy reagowali. Jedni działali w podziemiu, inni przychodzili ma manifestacje” – powiedział Wolniak.
Na wystawie „Oblicza stanu wojennego” zgromadzono kilkaset wydawnictw: od książek podziemnych wydawnictw, po publikacje już z późniejszego okresu, opowiadające o tamtym okresie.
Otwarcie wystawy było specjalną lekcją historii o tym wydarzeniu, która poprowadził sam autor ekspozycji. Zaprosił do współprowadzenia dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka, który też był w stanie wojennym działaczem NZS i SW. Obaj byli zatrzymywani i represjonowani.
„Pamiętajcie o tym, że historia Solidarności jako ruchu społecznego jest jedną z najważniejszych i, co istotne, zwycięskich kart w najnowszej historii Polski. Ta historia pokazuje, że z bycia Polakiem trzeba być dumnym” – powiedział Kowalczyk. (PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ itm/