Stan wojenny

11.12.2017

We Wrocławiu otwarto edukacyjną wystawę na temat stanu wojennego

Szczecin, grudzień 1981 r. Fot. PAP/J. Undro Szczecin, grudzień 1981 r. Fot. PAP/J. Undro

Wystawę, która ma przybliżyć młodym ludziom realia stanu wojennego oraz podziemnej działalności opozycji, otwarto w poniedziałek we Wrocławiu. Jej autorem jest Janusz Wolniak, w okresie stanu wojennego działacz i współzałożyciel NZS oraz po 1983 r. członek Solidarności Walczącej.

Wolniak to obecnie nauczyciel, a w okresie stanu wojennego student polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem kilku tysięcy fotografii dokumentujących tamten okres, gdy rodziła się Solidarność jako związek zawodowy i ruch społeczny. Wolniak dokumentował też manifestacje Solidarności, bitwy z ZOMO, zbierał również wiele pamiątek, m.in. wydawnictwa podziemne.

„Postanowiłem przygotować z tych pamiątek wystawę edukacyjną, pokazującą, czym był stan wojenny i w jaki sposób Polacy, my studenci czy robotnicy, czy zwykli mieszkańcy reagowali. Jedni działali w podziemiu, inni przychodzili ma manifestacje” – powiedział Wolniak.

Na wystawie „Oblicza stanu wojennego” zgromadzono kilkaset wydawnictw: od książek podziemnych wydawnictw, po publikacje już z późniejszego okresu, opowiadające o tamtym okresie.

Otwarcie wystawy było specjalną lekcją historii o tym wydarzeniu, która poprowadził sam autor ekspozycji. Zaprosił do współprowadzenia dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka, który też był w stanie wojennym działaczem NZS i SW. Obaj byli zatrzymywani i represjonowani.

„Pamiętajcie o tym, że historia Solidarności jako ruchu społecznego jest jedną z najważniejszych i, co istotne, zwycięskich kart w najnowszej historii Polski. Ta historia pokazuje, że z bycia Polakiem trzeba być dumnym” – powiedział Kowalczyk. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL