W Muzeum Okręgowym w Toruniu odbył się w piątek wernisaż wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Dyrektor placówki Marek Rubnikowicz podkreślił, że ekspozycja w tym kształcie będzie dostępna w Polsce tylko raz i tylko w tym miejscu.
"Te prace obejrzymy tu, teraz, w tym zestawie, i nigdzie więcej. One są w zdecydowanej większości pracami na papierze, a więc sam materiał powoduje, że użyczający prace postawili nam warunki odnośnie okresu, naświetlenia i wszystkiego, co ma swój aspekt konserwatorski" - podkreślił podczas wernisażu Rubnikowicz.
Dodał, że dzieła Wyspiańskiego wypożyczyło 10 muzeów oraz prywatni kolekcjonerzy, a przedsięwzięcie zostało zrealizowane wspólnie z muzeum w Stalowej Woli.
"Wyspiański przede wszystkim tworzył na papierze - podłożu bardzo delikatnym i kruchym. Stało się tak, że zapisy konserwatorskie są w tej chwili na te prace bardzo stanowcze i ostre" - mówiła kurator wystawy dr Anna Król. Dodała, że prace na papierze tego artysty wypożycza się bardzo rzadko, a jeżeli do tego dochodzi - to na krótki okres czasu.
"Możemy zobaczyć w tej chwili Wyspiańskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Narodowym w Krakowie i rzecz jasna przede wszystkim w kościele franciszkanów w Krakowie i Domu Towarzystwa Lekarskiego w tym mieście. Ta wystawa była trudna do zrobienia, ale sprawiała niezwykle dużo radości, bo można było raz jeszcze przyglądać się dziełu Wyspiańskiego, raz jeszcze spróbować je zinterpretować" - dodała.
Zwiedzający mogą w Toruniu podziwiać 81 prac jednego z najbardziej znanych artystów Młodej Polski. Są to głównie szkice na papierze wykonane ołówkiem, ale także obrazy oraz wypożyczone przez biblioteki dramaty. Wyspiański (1869-1907) był artystą totalnym - dramaturgiem, malarzem, poetą, architektem, autorem sztuki monumentalnej czy twórcą nowej typografii. Jest jedną z najbardziej znanych postaci epoki Młodej Polski. Jego dzieła zostały wypożyczone ze zbiorów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ale także ze zbiorów prywatnych. Wśród są m.in. "Portret Ireny Solskiej" z 1904 r., "Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki" z 1905 r., "Studia roślin – kasztan, klon, jabłoń" - karta z zielnika z ok. 1896, "Mietek" z 1901 r. czy "Portret dziewczyny" z 1890 r.
W Muzeum Okręgowym wystawione zostało także siedem prac Adama Brinckena, które są inspirowane twórczością Wyspiańskiego.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Toruniu do 26 sierpnia. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ agz/