Auschwitz

14.06.2017 aktualizacja 15.06.2017

Wirtualna wystawa Muzeum Auschwitz o pierwszym transporcie Polaków do KL Auschwitz

Wystawa Muzeum Auschwitz o pierwszym transporcie Polaków do KL Auschwitz w Google Cultural Institute Wystawa Muzeum Auschwitz o pierwszym transporcie Polaków do KL Auschwitz w Google Cultural Institute

Wirtualną ekspozycję, która przybliża historię pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, stworzyło Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute – podało w poniedziałek biuro prasowe Muzeum.

Dzień deportacji polskich więźniów uważany jest za początek istnienia niemieckiego obozu. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

„Wystawa opowiada historię wydarzeń z 13 czerwca 1940 r. – kiedy więźniowie opuścili więzienie w Tarnowie, oraz 14 czerwca, gdy zostali przeprowadzeni ulicami miasta na tamtejszy dworzec kolejowy i przewiezieni pociągiem do obozu Auschwitz. Ekspozycja zawiera wszystkie zachowane fotografie rejestracyjne więźniów pierwszego transportu do Auschwitz wraz z danymi, które udało się ustalić. Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

Wystawa, w języku polskim i angielskim, dostępna jest pod adresem https://www.google.com/culturalinstitute/beta/exhibit/rwKylRks2DKmKA. Jej autorami są historycy z Muzeum Auschwitz: Mirosław Obstarczyk oraz Teresa Zbrzeska.

Google Cultural Institute umożliwia prezentację w Internecie i popularyzację skarbów kultury, archiwów, miejsc związanych z dziedzictwem narodów oraz materiałów historycznych. Zrzesza on już ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 mln obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tys. artystów.

Dotychczas Muzeum Auschwitz przygotowało już kilka wystaw dla Google Cultural Institute, poświęconych m.in. historii polskiego wojskowego ruchu oporu, więźniom Sonderkommanda, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zagazowanych, a także ewakuacji i wyzwoleniu obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także ok. 70 tys. Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL