Kilkanaście plansz prezentujących działalność Polskiego Państwa Podziemnego – od początków konspiracji w 1939 r. po losy „żołnierzy wyklętych” w 1945 r. - znalazło się na wystawie "Polska Walcząca", którą w czwartek otwarto na pl. Solnym we Wrocławiu.
Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) składa się z trzech części.
Pierwsza część poświęcona jest najważniejszym wydarzeniom historycznym związanym z działalnością PPP. To m.in. opisy działalności konspiracyjnego szkolnictwa i systemu sądownictwa, akcji partyzanckich prowadzonych przez żołnierzy Armii Krajowej oraz akcji „Burza”. Autorzy ekspozycji poświęcili również wiele miejsca Powstaniu Warszawskiemu oraz represjom jakie spotkały żołnierzy wyklętych po 1945 r.
Druga część wystawy poświęcona jest ludziom, którzy budowali PPP. Na planszach przypomniano m.in. postaci rotmistrza Witolda Pileckiego czy generała Augusta Emila Fieldorfa. „Prezentowane są tu również postaci mniej znane, na przykład poetki Krystyny Krahelskiej, autorki piosenki +Hej, chłopcy bagnet na broń+, która zginęła tuż po wybuchu powstania warszawskiego” - mówił podczas wernisażu wystawy Wojciech Trębacz z wrocławskiego IPN.
Trzecią część wystawy tworzą współczesne zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej, które powstały kilka lat temu.
27 września mija 75. rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia - Armii Krajowej. Na terenach okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski państwo to wypełniało podstawowe funkcje; działał podziemny rząd i parlament, tajne sądownictwo i oświata. Kierowane było z wolnych krajów sojuszniczych, głównie z Londynu, przez w pełni legalne władze naczelne Rzeczypospolitej: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
Plenerową ekspozycję można oglądać do 13 października.(PAP)
pdo/ abe/