Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa archeologiczna o losach Jaćwingów

Groty oręża jaćwieskich wojowników. Źródło: ECK Groty oręża jaćwieskich wojowników. Źródło: ECK

Wystawa o dziejach Jaćwingów, jednego z najpotężniejszych plemion pruskich, czynna jest od poniedziałku w Ełckim Centrum Kultury. Zgromadzono na niej ponad 140 zabytków z X-XIII wieku, pochodzących z wykopalisk archeologicznych.

Wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" prezentuje wyniki najnowszych odkryć archeologicznych i ustaleń historyków dotyczących plemienia, które do czasu podboju przez Zakon Krzyżacki zajmowało ziemie pomiędzy Wielkimi Jeziorami Mazurskimi a Niemnem.

"Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu" - napisali autorzy ekspozycji, zorganizowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Muzeum Historyczne w Ełku.

Na wystawie zgromadzono 11 plansz z ilustracjami i ponad 140 zabytków, głównie broni i elementów wyposażenia wojowników, które potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu, a także jaćwieskich ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Część eksponatów pochodzi z niedawnych badań archeologicznych w Szurpiłach na Suwalszczyźnie i Skomacku Wielkim (Ostrowie) w powiecie ełckim. Pierwsze z tych miejsc uważane jest za dawną siedzibę wodza Sjurpy, nazwa drugiego wywodzi się od wodza Skomanda.

Oba grodziska poddano badaniom interdyscyplinarnym, dzięki polsko-norweskiej inicjatywie nowoczesnego konserwatorstwa archeologicznego "Archeologia Jaćwieży". W ramach projektu, poza wykopaliskami, prowadzono tam badania nieinwazyjne i analizy przyrodnicze. Wystawa ma spopularyzować te miejsca i przybliżyć historię Jaćwingów lokalnym społecznościom.

"Mamy nadzieję, że wystawa zainteresuje mieszkańców regionu i uczuli ich, żeby o tego typu znaleziskach informować lokalne muzeum czy urzędy konserwatorskie. Takie przedmioty pozwalają budować historię tych ziem i warto, jak się coś takiego znajdzie, przekazać fachowcom, by mogli dalej nad tym pracować" - powiedziała PAP kierownik projektu dr hab. Anna Bitner-Wróblewska.

Ekspozycja ma być prezentowana w Ełku do połowy listopada, potem będzie ją można obejrzeć w siedzibie Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a w przyszłym roku zostanie pokazana w Norwegii.(PAP)

mbo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL