Walka o niepodległość 1914-1918

06.03.2018 aktualizacja 12.03.2018

Wystawa „Drogi do Niepodległości” w Gorzowie Wlkp.

Józef Piłsudski. 1899 r. Fot. PAP/Archiwum Józef Piłsudski. 1899 r. Fot. PAP/Archiwum

„Drogi do Niepodległości” – to tytuł wystawy historycznej, którą od środy będzie można obejrzeć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

W ten sposób instytucja zainauguruje cykl imprez przygotowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj - poinformowała PAP Elżbieta Pisanko z biblioteki wojewódzkiej w Gorzowie. Tematem wystawy jest historia polskiej tradycji niepodległościowej w okresie od powstania styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 roku, z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej.

W tym kontekście przedstawione będą mało znane materiały i źródła historyczne dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, działalności patriotycznej przed I wojną światową, czynu zbrojnego Polaków w trakcie I wojny, Legionów Polskich, antypolskiej propagandy sowieckiej, plany bitew, zdjęcia itd. - wyjaśniła Pisanko.

Prezentowana wystawa pochodzi ze zbiorów właściciela prywatnego muzeum dr. Wojciecha Lizaka. Jak przekazał autor wystawy, założeniem ekspozycji jest pokazanie, że nauczanie historii nie musi i nie powinno opierać się tylko na tekstach książkowych i podręcznikowych, które z racji swego charakteru nie mogą sobie pozwolić na szerokie i atrakcyjne ujęcie źródeł historycznych, w tym ikonografii.

„Jeżeli uwzględni się na szeroką skalę rzadko prezentowany materiał ikonograficzny, to polska tradycja niepodległościowa może być niezwykle atrakcyjna i fascynująca” – wskazał.

Według organizoatorów zaletą ekspozycji jest zgromadzony materiał ikonograficzny, który pozwala za pomocą bogactwa obrazów przemówić do wyobraźni odbiorcy, kładąc akcent na grafikę, mapy, plakat, gazetę czy fotografię.

Wystawę na parterze gmachu gorzowskiej biblioteki wojewódzkiej będzie można oglądać do końca marca br. Została ona rozstawiona w holu książnicy, dostępnym bez ograniczeń w czasie godzin jej pracy. To sprawia, że zaraz po wejściu do biblioteki można oddać się poznawaniu historycznych wydarzeń i ludzi, dzięki którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Wystawa została objęta honorowym patronatem marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak.

W ramach obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości do końca roku w bibliotece wojewódzkiej w Gorzowie odbędzie się kilka innych wydarzeń, m.in.: Konferencja „Polonia Mater Nostra Est” organizowana wspólnie z Archiwum Państwowym w Gorzowie Wlkp. i Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. oraz cykl wykładów historycznych „Walki o granice odrodzonej Polski”. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL