Fotografie autorstwa Jakuba Sagana przedstawiające sportowców z niepełnosprawnościami znajdą się na wystawie zorganizowanej przez Fundację Kulawa Warszawa. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Plenerowa ekspozycja pt. "Wspólny cel – WYGRAĆ!" składa się z kilkudziesięciu czarno-białych zdjęć prezentujących różne dziedziny sportowe, m.in. koszykówkę na wózkach, taniec sportowy, cross fit, szermierkę, blind tenis, rugby na wózkach, hokej na slegach, ampfutbol i lekką atletykę. Fotografie są efektem przeszło półtorarocznej pracy Sagana.
Jak podkreśliła Fundacja Kulawa Warszawa w komunikacie, wystawa ma uświadomić odbiorcom, że sporty oparte na sile, szybkości i refleksie są uprawiane "z nie mniejszą determinacją i emocjami przez osoby z niepełnosprawnościami". "Dorobek medalowy naszych paraolimpijczyków często znacząco przewyższa ten przywożony przez dobrze dofinansowanych i medialnie rozpieszczanych sportowców pełnosprawnych" – podkreślono w komunikacie.
Według autora fotografii Jakuba Sagana, celem przedsięwzięcia jest "obudzenie w odbiorcach większej wrażliwości". "Wystawa ma wywołać refleksję, która pozwoli zwrócić uwagę na tych wyjątkowych sportowców, których głęboko podziwiam, stawiając ich na najwyższym podium w każdej sportowej i poza sportowej dyscyplinie. To właśnie oni podnieśli pojęcie walki z samym sobą na absolutne wyżyny, podejmując wyzwanie nie tylko w kategoriach wyczynu sportowego" – powiedział, cytowany w komunikacie.
Ekspozycję będzie można oglądać do 31 maja przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od ul. Marszałkowskiej. Jej organizatorem jest Fundacja Kulawa Warszawa. Partnerami – m.st. Warszawa, Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach, KSN Start, IKS ATAK, AMP Futbol Polska, Fundacja Akademia Integracji, Blind Tennis Polska oraz Wheel Throwdown.
Jakub Sagan (ur. 1966 r.) jest pasjonatem fotografii tworzącym przede wszystkim prace o tematyce humanistycznej oraz zdjęcia krajobrazowe. Jego fotografie prezentowane były w publikacjach i na indywidualnych wystawach, m.in. "Rugby – kobieca twarz" w warszawskiej "Lex Gallery" i w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. "Wydobyć Marzenia" w "Szybie Bończyk" w Mysłowicach i na wystawie zbiorowej Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego "Ekwiwalenty" w Warszawie. Sagan współpracował także m.in. z Biurem Prasowym Dowództwa Sił Powietrznych, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Orkiestrą Polskiego Radia. W 2016 r. zaprezentował swoją pierwszą wystawę poświęconą niepełnosprawnym sportowcom-rugbistom pt. "Murderball".
Fundacja Kulawa Warszawa istnieje od 2012 r. i działa na terenie całego kraju. Jej misją jest zmiana postrzegania osób z niepełno sprawnościami w społeczeństwie, a do jej zadań należy tworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich – pod względem architektonicznym, społecznym i komunikacyjnym. Fundacja pomaga w projektowaniu nowych obiektów uwzględniając dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, wspiera działalność artystyczną, kulturalną, sportową i edukacyjną osób z niepełno sprawnościami oraz interweniuje w przypadkach naruszenia praw osób z niepełnosprawnościami. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ rosa/