Wystawa „The Living Dead” Radka Szlęzaka, nawiązująca do pomników w przestrzeni publicznej, które - w wyniku zmian i wypierania ze zbiorowej pamięci niepożądanych wydarzeń - zostały skazane na usunięcie, od piątku zagości w Miejskiej Galerii Sztuki - Galerii Re:Medium w Łodzi.
Tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Galerii Re:Medium, "The Living Dead" to w tłumaczeniu na polski "żywe trupy". Artysta użył tego określenia w odniesieniu do pomników stojących w przestrzeni publicznej, które w wyniku procesu zmian, manipulacji i wypierania ze zbiorowej pamięci niepożądanych wydarzeń, bohaterów czy symboli skazane zostały na usunięcie i wymazanie z pamięci.
"Radek Szlęzak w swoich pracach podejmuje głównie temat historycznej aktualizacji i dezaktualizacji obrazów, procesów politycznego kształtowania pamięci oraz walki o dominację w przestrzeni publicznej. Artyście bliska jest stylistyka filmów Davida Cronenberga, korzystającego ze środków wyrazu horroru cielesnego (...). Obrazy, które tworzy Radek Szlęzak, nie imitują rzeczywistości, to żywe obrazy – organizmy, które przybierają formę cielesnych i organicznych metafor, a eksponując ideowe, semantyczne, estetyczne i polityczne wymiary zyskują nowe znaczenia" - podkreśliła kuratorka wystawy Adriana Michalska.
Jak wyjaśnia kuratorka w folderze do ekspozycji, "żywe trupy" to obrazy zindoktrynowane i symbolizujące upadłe idee, skazane na wymarcie; nie dają się one jednak łatwo usunąć i powracają w nowej formie: albo jako posiadające zupełnie nowe znaczenia, pierwotnie dla nich nieprzewidziane albo jako obrazy-szczątki, fizycznie okaleczone i uszkodzone.
Według samego autora prac, proces destrukcji ma w tym konkretnym przypadku związek z mimowolnym gestem twórczym, w wyniku którego stwarzana jest nowa konstrukcja. "Różne obrazy zestawione/skomponowane ze sobą, wchodząc we wzajemne systemy współzależności, stwarzają nową potencjalność odbioru" - podkreśla Szlęzak.
"The Living Dead" będzie pierwszą okazją dla odbiorców z Łodzi do zapoznania się z twórczością krakowskiego artysty z ostatnich lat. Wcześniej - w roku 2013 - Miejska Galeria Sztuki prezentowała jego ekspozycję "Inspiracje. Przypadek i porządek. Wystawa dedykowana Witoldowi Lutosławskiemu w 100. rocznicę urodzin".
Radek Szlęzak urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (2015), a także finalistą licznych konkursów.
Miejska Galeria Sztuki prezentuje polską i obcą sztukę współczesną w kilku miejscach na terenie Łodzi - Galerii Willa/Chimera, Re:Medium, Galerii Bałuckiej i Ośrodku Propagandy Sztuki. Została powołana przez łódzki magistrat w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. W 1997 r. przywrócono jej pierwotną nazwę. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ wj/