Wystawa obrazów m.in. Władysława Ślewińskiego i Jacka Malczewskiego oraz ekspozycja rzeźb Bronisława Krzysztofa to wydarzenia obchodów 70-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie – jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w woj. śląskim.
W programie kilkudniowych obchodów jubileuszu znalazła się m.in. międzynarodowa konferencja naukowa o kulisach funkcjonowania rezydencji arystokratycznych, a także otwarcie dwóch wystaw czasowych oraz inne wydarzenia kulturalne. Uroczystości potrwają do niedzieli.
Jak powiedział PAP w piątek dyrektor muzeum Maciej Kluss, na pierwszą z nowych ekspozycji składa się 45 obrazów ze zbiorów Muzeum Pałac Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi. "To arcydzieła malarstwa polskiego od XVIII do XX w.; 25 największych nazwisk sztuki polskiej z tego okresu takich jak: Marcello Bacciarelli, Władysław Ślewiński, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, Henryk Rodakowski i wielu innych" – wymienił dyrektor.
Dodał, że obrazy te prezentowane są miłośnikom sztuki od niedawna.
Z kolei druga wystawa poświęcona jest twórczości pochodzącego z Bielska-Białej rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. "Co ciekawe, jest on autorem projektu naszej statuetki, którą wręczamy osobom zasłużonym dla muzeum. Statuetka to brązowy odlew w kształcie róży księżnej Daisy" – wskazał Kluss.
Z okazji 70-lecia muzeum wyróżnienie to otrzymali: pianista prof. Józef Stompel i tenor Kałudi Kałudow.
Muzeum Zamkowe w Pszczynie - znakomicie zachowana, unikatowa rezydencja arystokratyczna z drugiej połowy XIX i początku XX wieku - to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w woj. śląskim. Jak powiedział dyrektor, w ub.r. placówkę zwiedziło 240 tys. osób.
Tak duże zainteresowanie wynika - jego zdaniem - z możliwości obejrzenia tam autentycznych przedmiotów z początku ub. stulecia.
"U nas, niczym w wehikule czasu, można się przenieść na początek XX w. i zobaczyć wnętrza dokładnie w takim stanie, w jakim znajdowały się w tamtych czasach. To jest ewenement na skalę tej części Europy, bowiem w Pszczynie zachowało się ok. 80 proc. autentycznego wyposażenia. To są te same meble, obrazy, grafiki, bibeloty, dywany, świeczniki, żyrandole, zegary, które stały tutaj w czasach Hochbergów" – wyjaśnił dyrektor.
W pszczyńskim zamku podczas I wojny światowej mieściła się kwatera główna wojsk niemieckich. To w Pszczynie cesarz Wilhelm II podjął decyzję o rozpoczęciu totalnej wojny na Atlantyku.
W muzeum przed kilku laty kompleksowo odrestaurowano wzniesione w drugiej połowie XIX w. Stajnie Książęce. Obecnie są tam m.in. prezentowane wystawy.
Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest instytucją kultury samorządu woj. śląskiego. (PAP)
akp/ gma/