Ok. 100 eksponatów m.in. dokumenty nobilitacyjne, pieczęcie, sygnety, kartusze nagrobne i portrety, znajdzie się na wystawie "Herby mieszczan gdańskich od XV do XVIII wieku" w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wernisaż w piątek.
Jak powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Bojaruniec na przełomie XIV i XV wieku do miasta nad Motławą zaczęła napływać duża liczba ludności z niemieckiego kręgu kulturowego z rejonów objętych działalnością Hanzy.
"Pojawiali się w Gdańsku wraz z herbami, które już mieli w miejscach, skąd przybywali. Oprócz tego istniała też grupa mieszczan, która posiadając swoje herby dążyła jednocześnie dla podniesienia swojego prestiżu i znaczenia do ich potwierdzenia przez królów polskich, bądź też na obcych dworach" - wyjaśniła kurator.
Dodała, że przykładem takiej podwójnej nobilitacji szlacheckiej jest patrycjusz gdański Eberhard Ferber, który w 1515 r. otrzymał akt nobilitacyjny od króla polskiego Zygmunta Starego oraz cesarza Maksymiliana I Habsburga.
Na wystawie w Domu Uphagena będzie można zobaczyć najstarszy zachowany w Gdańsku dokument nobilitacyjny. Wystawił go Joachimowi von der Becke w 1457 r. król polski Kazimierz Jagiellończyk.
Na wystawie w Domu Uphagena będzie można zobaczyć najstarszy zachowany w Gdańsku dokument nobilitacyjny. Wystawił go Joachimowi von der Becke w 1457 r. król polski Kazimierz Jagiellończyk.
"Herb jego rodziny widoczny jest na najstarszym epitafium obrazowym w Gdańsku z 1425 r., znajdującym się w Katedrze Mariackiej w Gdańsku" - powiedziała Bojaruniec.
Kuratorka podkreśliła, że głównie w XVII wieku gdańscy mieszczanie zaczęli chętnie umieszczać swoje znaki heraldyczne na zabytkach, ale także i przedmiotach codziennego użytku takich jak kufle i talerze. Specyfiką herbów gdańskich rodów są wielopolowe tarcze z przedstawieniami np. zwierząt i roślin. Dla przykładu, w herbie znamienitej rodziny Ferberów znajdują się trzy głowy dzikiej świni.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z muzeów, bibliotek, archiwów i kościołów z Gdańska, Elbląga, Torunia, Poznania i Kórnika.
Ekspozycja w Domu Uphagena zorganizowana została z okazji rozpoczynającego się w piątek IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, który potrwa do niedzieli.
Wystawa "Herby mieszczan gdańskich od XV do XVIII wieku" czynna będzie do 15 października. (PAP)
rop/ dym/