
Jan Baptysta Quadro znany jest przede wszystkim jako twórca poznańskiego ratusza. Wystawa, którą od środy można oglądać w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, ma pokazać nie tylko największe dzieła architekta, ale też opowiedzieć o jego życiu.
Monika Dobek z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu podkreśliła w rozmowie z PAP, że pomysł zorganizowania wystawy o architekcie akurat w tym muzeum nie jest przypadkowy. Jak mówiła, w drugiej połowie XVI wieku jednym z właścicieli zabytkowej kamienicy, w której mieści się muzeum, był właśnie Jan Baptysta Quadro.
Dobek tłumaczyła: „O Janie Baptyście Quadro z Lugano wspominamy zazwyczaj przy okazji opowieści o poznańskim Ratuszu. Przewodnicy miejscy poświęcają tej postaci zaledwie kilka zdań. Mało kto zadaje sobie pytanie, jak wyglądałaby stolica Wielkopolski, gdyby nie pojawił się w niej włoski architekt”.
„Dzieje Jana Baptysty Quadro są bardzo burzliwe, niestety nie mamy zbyt wielu dokumentów, które mogłyby nam o tym jego życiu opowiadać. Nie wiemy, kiedy się urodził, ale wiemy, że pochodził z okolic Lugano, dzisiaj to pogranicze włosko-szwajcarskie” – mówiła.
Architekt przybył do Poznania najprawdopodobniej z polecenia budowniczych ze Śląska, którzy zaproponowali go ówczesnej radzie miejskiej w Poznaniu, jako architekta do planowanej przebudowy ratusza. „Skoro zdecydowali się zatrudnić Jana Baptystę Quadro do tak trudnej pracy, oznaczało to, że musiał już mieć spore dokonania; był już sławny. Kontrakt na przebudowę ratusza podpisał w marcu 1550 roku. Ten kontrakt jest pierwszym dokumentem, który nam potwierdza, że taki człowiek, jak Jan Baptysta Quadro w ogóle istniał” – zaznaczyła Dobek.
Poznański ratusz nazywany jest najwybitniejszym, największym i najbardziej znanym dziełem architekta. „Mówi się, że jest to najpiękniejszy renesansowy budynek, jaki powstał na północ od Alp. I dzięki Janowi Baptyście Poznań zyskał symbol, rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i Europie” – podkreśliła.
Poza ratuszem, Quadro zaprojektował w Poznaniu także m.in. budynek Wagi Miejskiej oraz kilka kamienic przy Starym Rynku.
„Niestety tak szybko, jak kariera pchała architekta do góry, tak samo szybko niestety sięgnął dna. Wszystkie interesy, jakie prowadził, początkowo przynosiły mu sukces, natomiast bardzo szybko zaczęły go wpędzać w problemy i długi. Stopniowo zaczął rozsprzedawać swój majątek i został bankrutem. Wtedy też rozpadło się jego małżeństwo i pomału o Janie Baptyście zapominano – do tego stopnia, że nawet nie wiemy, kiedy dokładnie zmarł; wiemy tylko, że było to między 10 kwietnia 1590 roku, a 10 kwietnia 1591 roku. Ostatnie lata swojego życia architekt spędził samotnie, pobierał też od miasta zasiłek” – powiedziała Dobek.
Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów znajdzie się m.in. makieta pierwszej rzeźby przedstawiającej Jana Baptystę Quadro, która do 1943 roku była umieszczona na fasadzie kamienicy przy Starym Rynku. Na ekspozycji prezentowane będą ponadto m.in. szkice, rysunki, fotografie obiektów, które zaprojektował Quadro. Organizowane będą też spacery z przewodnikiem po Poznaniu, szlakiem miejsc, które związane były z Janem Baptystą Quadro.
Wystawę „Znany /nie/ znany architekt Poznania - Jan Baptysta Quadro z Lugano” można oglądać od środy do końca września w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ son/