Wystawę "First to Fight. Polacy na frontach II wojny światowej” - będzie można od piątku oglądać w patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Ekspozycję przygotował łódzki oddział IPN.
Jak poinformował w czwartek PAP komisarz wystawy Artur Ossowski na specjalnie przygotowanych panelach ustawionych w czworoboki pokazane zostaną archiwalne, pochodzące przede wszystkim z archiwów brytyjskich i australijskich, zdjęcia i plakaty ukazujące walczących Polaków. Pokazane zostaną kolorowe mapy, przygotowano krótkie kalendarium wydarzeń i opisy wprowadzające do tematu.
Każdy z prezentowanych paneli poświęcony jest oddzielnemu zagadnieniu. Ukazani będą m.in. Polacy walczących na froncie zachodnim czy prowadzący walkę w podziemnej konspiracji. Pokazane zostaną represje komunistyczne wobec żołnierzy, a także walka Polaków na froncie wschodnim. Wystawę kończą zdjęcia z parady zwycięstwa, która odbyła się w Londynie w czerwcu 1946 roku jednak bez udziału żołnierza polskiego.
Organizatorzy ekspozycji zwracają uwagę, że choć od zakończenia II drugiej wojny światowej minęło ponad 70 lat, to "pamięć o konflikcie jest wciąż żywa i wywołuje skrajne emocje". Według nich najlepiej widać to na przykładzie ZSRR, który z agresora i sojusznika III Rzeszy przeistoczył się w ofiarę Adolfa Hitlera, a po zakończeniu wojny zniewolił Europę Środkowo-Wschodnią.
Polska była pierwszym z państw, które zbrojnie przeciwstawiło się III Rzeszy. Polacy walczyli z nią aż do jej upadku, kierując swoje siły zbrojne do działań morskich, lądowych i powietrznych w Europie oraz Afryce. Polscy żołnierze brali udział w kilku największych operacjach tej wojny licząc, że ich poświęcenie "zaowocuje wolną, suwerenną i demokratyczną Polską".
Przez całą wojnę Polska walczyła po stronie finalnie zwycięskiej koalicji, kończyła ją, jako kraj zniewolony, pozbawiony – na rzecz Związku Sowieckiego – znacznej części przedwojennego terytorium. Narzucono jej również komunizm, który trwał przez ponad 40 lat.
Ekspozycja ma przypomnieć o wysiłku militarnym Polaków na frontach II wojny światowej. "Oddajemy hołd wszystkim żołnierzom sił zbrojnych RP walczących zarówno w kraju, jak i na obczyźnie u boku żołnierzy z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Francji, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Pamiętamy zarazem o trudnym losie tych, którym przyszło walczyć poza siłami zbrojnymi RP na froncie wschodnim: w formacjach wojskowych stworzonych przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich i w pełni podporządkowanych dowództwu sowieckiemu" - wyjaśnił Ossowski.
Zwrócił on uwagę, że na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie upamiętnione są bitwy z obydwu frontów i wymienia się m.in. Monte Cassino, Falaise–Chambois, Arnhem, Operację "Burza", Powstanie Warszawskie oraz Lenino, Kołobrzeg i Berlin. "W każdej z tych operacji ginęli Polacy, którzy wierzyli, że walczą o niepodległość Ojczyzny" - dodaje.
Wystawa "First to Fight. Polacy na frontach II wojny światowej" prezentowana będzie do 10 czerwca. (PAP)
jaw/ pz/