Wystawę rodzinnych pamiątek należących do dawnych mieszkańców Elbląga, którzy jako dzieci zostali zmuszeni po wojnie do opuszczenia miasta - zaprezentuje w sobotę w zmodernizowanym budynku Podzamcza elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Jak poinformowali PAP organizatorzy, wystawa "Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii" pokazuje świat przedwojennego Elbląga, widzianego oczami dzieci. Oparta jest na cyklu wywiadów filmowych, przeprowadzonych z 20. byłymi mieszkańcami, którzy od 1945 roku mieszkają w Niemczech. Kilku z nich zapowiedziało udział w sobotnim otwarciu wystawy.
W muzeum zaprezentowane zostaną rodzinne pamiątki bohaterów tych opowieści - archiwalne fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, a także aranżacje wnętrz z epoki.
Jak powiedziała PAP dyrektor elbląskiego muzeum Maria Kasprzycka, dawni elblążanie opowiedzieli, jak zapamiętali miasto swego dzieciństwa i jak postrzegają je dzisiaj.
"Początkowo ostrożnie podchodzili do propozycji wywiadów, ale potem coraz bardziej się otwierali. Rozumiemy ich sentyment do dawnej ojczyzny. Myślę, że bardzo ważne jest, żebyśmy potrafili spojrzeć ich oczami na miasto, w którym żyjemy" - oceniła.
Jednym z eksponatów wystawy jest makieta, przedstawiająca jak wyglądał w 1918 roku największy plac miasta - wówczas był to plac Fryderyka Wilhelma, a obecnie - Słowiański. Interaktywną makietę wykonał i podarował muzeum pochodzący z Elbląga Hans Joachim Pfau. Zwiedzający będą mogli również skorzystać z przymierzalni z kopiami strojów z międzywojnia oraz kącika zabaw dla dzieci z replikami zabawek z epoki.
To pierwsza wystawa, która zostanie zaprezentowana w odremontowanym budynku Podzamcza przy bulwarze Zygmunta Augusta. Modernizacja gmachu, zalanego przed dwoma laty w wyniku awarii instalacji przeciwpożarowej, kosztowała prawie 2 mln euro. Była możliwa dzięki dofinansowaniu z unijnego programu Litwa-Polska-Rosja. Elbląskie muzeum otrzymało pieniądze w ramach projektu "Muzea ponad granicami", przygotowanego we współpracy z rosyjskim muzeum Brama Frydlandzka z Królewca.(PAP)
mbo/ mp/