Początki ruchu skautowego i powstanie pierwszych drużyn męskich i żeńskich w Wieluniu, a także losy niektórych wieluńskich harcerzy w okresie II wojny światowej - poznać można dzięki wystawie przygotowanej przez muzeum w Wieluniu. Ekspozycja czynna będzie do połowy października.
Twórcy wystawy "Wszystko co nasze Polsce oddamy... 100. rocznica harcerstwa na ziemi wieluńskiej" wyjaśniają, że ukazuje ona dzieje wieluńskiego harcerstwa na tle historii Polski.
Ekspozycja podzielona jest na kilka okresów. Pierwszy z nich to lata 1916-1939, które ukazują początki ruchu skautowego i powstanie pierwszych drużyn męskich i żeńskich w Wieluniu, a następnie formowanie się Związku. Wśród eksponatów znajduje się m.in. album przekazany w 1935 roku Komendantowi Chorągwi Łódzkiej czy sztandar żeńskiej drużyny harcerskiej będący w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Kolejny okres to lata 1939-1945 przedstawiający losy niektórych wieluńskich harcerzy w okresie II wojny światowej.
Twórcy ekspozycji przypominają, że czas po 1945 roku to dosyć burzliwe dzieje Związku Harcerstwa Polskiego i zmiany organizacyjne. "Mimo to w Wieluniu harcerstwo dosyć szybko się odradza. Komendę stanowiła głównie przedwojenna kadra, aż do roku 1949, to znaczy do momentu likwidacji harcerstwa, jako samodzielnej organizacji" - wyjaśniają.
Zwracają uwagę, że mimo zmian ustrojowych harcerstwo na ziemi wieluńskiej cieszyło się niesłabnącym powodzeniem. Według nich czasy świetności organizacji to także lata 70. i 80. ub. wieku. Z tego okresu pochodzi bardzo wiele pamiątek: zdjęć, dokumentów, kronik. Przełom lat 70. i 80. to przede wszystkim budowa Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim.
Wystawa przypomina, że działalność Hufca Wieluń w latach 90. ub. wieku uległa stopniowo osłabieniu, czego efektem był rozkaz Komendy Chorągwi Łódzkiej z grudnia 2004 r. stanowiący o jego rozwiązaniu. Jednostki organizacyjne tworzące rozwiązany Hufiec Wieluń przyłączono do Hufca Łask im. Dywizjonu 303.
W 2011 roku władze miejskie zainicjowały odradzanie się organizacji w wieluńskich szkołach. Obecnie działają następujące drużyny: 4. Wieluńska Drużyna Harcerska "Watra", 5. Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska, "Cichociemni" oraz Gromada Zuchowa "Turbo Zuchy", łącznie należy do nich około 70 osób. ZHP w Wieluniu podlega organizacyjnie Hufcowi Łask.
Ekspozycja "Wszystko co nasze Polsce oddamy... 100. rocznica harcerstwa na ziemi wieluńskiej" czynna będzie do 12 października. (PAP)
jaw/ mow/