Polska po 1989 roku

18.07.2019 aktualizacja 19.07.2019

Prezentacja pomysłów dzieci na miejsce po katowickim hotelu

Wystawę prac wykonanych przez dzieci z chorobą nowotworową – podopiecznych Fundacji Iskierka – otwarto w czwartek w Katowicach. Dzieci przedstawiły swoje pomysły na zagospodarowanie przestrzeni po wyburzanym Hotelu Silesia w ścisłym centrum miasta.

Hotel Silesia działał w Katowicach od 1971 r. Nocowali w nim m.in. Charles Aznavour, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, czy narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. Po wyburzeniu na jego miejscu ma powstać zespół budynków biurowych i hotelowych.

Prace w technice kolażu powstały jako efekt spotkań na śląskich oddziałach onkologii dziecięcej. Dzieci otrzymały zdjęcia z pustym już miejscem po Hotelu Silesia i niczym mali architekci przedstawiły swoje wizje i pomysły.

"Dowiedzieliśmy się, że za tę inwestycję w samym sercu Katowic odpowiedzialny jest jeden z naszych darczyńców - firma Vastint, która już od kilku lat wspiera działania fundacji, pomagając nam sfinansować np. wakacyjne rejsy na Mazurach dla dzieci z chorobą nowotworową czy zakup specjalistycznego aparatu USG dla pracowni diagnostycznej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. W trakcie rozmów zrodził się więc pomysł, aby szary płot otaczający teren rozbiórki Hotelu Silesia a następnie budowy nowych obiektów +oswoić+ kolorami i pracami dzieci, których fantazja jest zawsze zaskakująca i inspirująca. Pomysł spotkał się z entuzjazmem" - powiedziała prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.

"Hotel Silesia mocno wpisał się w panoramę i historię miasta. Wraz z wyburzeniem tego obiektu, a w dalszej kolejności, budową kompleksu Nova Silesia diametralnie zmieni się wygląd centrum Katowic. Byliśmy ciekawi, jak wyobrażają sobie to przyszłe miejsce najmłodsi mieszkańcy miasta. Czy preferują zabudowę niską, czy wysoką, betonową oazę, czy miejsca pracy otoczone ogrodem? (..) Powstały wspaniałe rysunki" - dodała Ewa Łydkowska z Vastint Poland Sp. z o.o.

Istniejąca od 2006 r. Fundacja Iskierka działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową ze śląskich ośrodków onkologicznych. Fundacja m.in. wspiera finansowo projekty badawcze obejmujące hematologię i onkologię dziecięcą, uczestniczy w zakupach sprzętu czy przedsięwzięciach związanych z rehabilitacją. Opiekuje się obecnie ponad 700 dziećmi leczącymi się głównie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu, a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i pomaga finansowo dzieciom leczonym również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

Co roku w grudniu Iskierka organizuje też koncerty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, podczas których dzieci towarzyszą znanym wykonawcom, grając np. na instrumentach perkusyjnych. Wydarzenia te gromadzą zawsze komplety publiczności. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL