Nieznaną twórczość Eugeniusza Kazimirowskiego - autora pierwszego obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego według objawień Św. Faustyny - pokazano na otwartej w środę wystawie w Białymstoku.
Muzeum Historyczne prezentuje około 40 obrazów, rysunków i pejzaży artysty. Pochodzą ze zbiorów tej placówki, innych muzeów oraz prywatnych kolekcji.
Oprócz malarstwa, Kazimirowski tworzył projekty teatralnych scenografii, zajmował się też popularyzacją turystyki, był krajoznawcą oraz autorem wielu artykułów o tematyce turystycznej.
Artysta jest jednak powszechnie znany jako autor jednego dzieła. To obraz "Jezu ufam Tobie", który namalował według objawień siostry Faustyny Kowalskiej w Wilnie 1934 r. W tym roku mija 80. rocznica powstania tego obrazu.
Artysta jest jednak powszechnie znany jako autor jednego dzieła. To obraz "Jezu ufam Tobie", który namalował według objawień siostry Faustyny Kowalskiej w Wilnie 1934 r. W tym roku mija 80. rocznica powstania tego obrazu.
Był on po raz pierwszy publicznie pokazany 26 kwietnia 1935 r. w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w dniu Święta Miłosierdzia Bożego, w Ostrej Bramie w Wilnie. Obecnie znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie. Na wystawie w Białymstoku jest pokazana reprodukcja tego obrazu.
Dyrektor Muzeum Podlaskiego (Muzeum Historyczne jest jego oddziałem) Andrzej Lechowski powiedział, że "zapewne wystawa nie zmieni wizerunku Kazimirowskiego, który funkcjonuje w powszechnej pamięci jako autor +jednego obrazu+ - pierwszego wizerunku Jezusa Miłosiernego ze względu na kult Miłosierdzia Bożego. Bo taka jest jego siła" - mówił Lechowski i zaznaczył, że zapewne sam autor nie zdawał sobie z tego sprawy.
"To paradoks: artysta zapomniany, a jego jeden obraz znają wszyscy. Warto go przywracać pamięci" - dodał Lechowski. Dlatego białostockie muzeum chce pokazać - jak dodał - "wszystko co ocalało" po Kazimirowskim.
Kazimirowski mieszkał w jednym domu przy ulicy Rossa w Wilnie z wielkim orędownikiem kultu Miłosierdzia Bożego, późniejszym błogosławionym ks. Michałem Sopoćką, spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej, którą papież Jan Paweł II ogłosił świętą. Dlatego Lechowski mówi o malarzu "znajomy świętych".
Eugeniusz Kazimirowski urodził się 11 listopada 1873 r. w Wygnance na Podolu. W latach 1892-1897 studiował w szkole sztuk plastycznych w Krakowie. Naukę kontynuował w Monachium, Paryżu i Rzymie. Od 1915 r. mieszkał w Wilnie. W Białymstoku osiadł w 1935 roku. Zmarł 23 września 1939 r. Jego grób, wraz z epitafijnym napisem o tym, że namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się na białostockim cmentarzu farnym.
Po Kazimirowskim wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowali również Adolf Hyła (1944 r. w Krakowie, obraz znany z sanktuarium w Łagiewnikach) oraz Ludomir Sleńdziński (1954 r.)
Wystawa jest czynna do września. Eksponaty pochodzą m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie.(PAP)
kow/ dym/