Wystawę o poecie i dramaturgu Lucjanie Rydlu "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci" od czwartku można oglądać w Domu pod Krzyżem, będącym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa będzie czynna do 9 grudnia.
Na ekspozycji prezentowane są m.in.: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, w których opowiadał o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.
W zamierzeniu twórców wystawy ma ona na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który – w ich ocenie - odbierany jest jako osoba "na wpół zmitologizowana".
"Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu +Wesele+ Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater +Plotki o Weselu+ Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Takie podejście zakłamało obraz tego wybitnego człowieka, w negatywny sposób pokazało jego osobowość, nie pozwoliło dostrzec jego talentów i dorobku artystycznego" – podkreślają twórcy wystawy.
A Lucjan Rydel - przekonują - z wykształcenia doktor praw, w swoim krótkim życiu uprawiał wiele zawodów, między innymi był pisarzem i publicystą, rozwijał twórczość poetycką, dramaturgiczną, był znakomitym tłumaczem, historykiem, krytykiem teatralnym, dyrektorem teatru, zaangażowanym społecznikiem, a także… ekspertem w zakresie rolnictwa.
Jak podkreślają, ta różnorodność i bogactwo uprawianych zawodów, przy równoczesnym perfekcjonizmie, pewnym rozedrganiu oraz przysłowiowym gadulstwie, czyniło z niego osobę na wskroś ludzką, bliską, inspirującą.
Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety.
Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności już po przeprowadzce na wieś.
Ekspozycja została również zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku.
Prezentowane na wystawie obiekty w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentowane są także pamiątki udostępnione przez rodzinę Rydlów, eksponaty przekazane przez Archiwum Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Teatralne Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.
Wystawa jest wpisana w miejski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyzwolona_1918. Wystawa będzie czynna do 9 grudnia.
Lucjan Rydel (ur. 17 maja 1870 r. w Krakowie; zm. 8 kwietnia 1918 r. w podkrakowskich Bronowicach) - poeta, dramaturg, prozaik i tłumacz okresu Młodej Polski. Ukończył wydział prawno-polityczny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studiował historię i historię sztuki w Berlinie i w Paryżu. W 1900 r. ożenił się z córką chłopa z Bronowic Jadwigą Mikołajczykówną, co stało się głośnym wydarzeniem towarzysko-artystycznym. Był animatorem życia kulturalnego wsi; zakładał czytelnie dla ludu, prowadził wykłady i organizował przedstawienia. Cieszył się uznaniem jako twórca sceniczny, był m.in. autorem widowiska jasełkowego "Betlejem polskie", dał się też poznać jako znakomity tłumacz.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ itm/