Motywem przewodnim obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu będzie udział kobiet w walce o niepodległość ojczyzny. Patriotycznym uroczystościom będą towarzyszyły miejskie obchody imienin ul. Św. Marcin, podczas których mieszkańcy zajadają się tradycyjnymi rogalami.
Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu odbędą się tradycyjnie na placu Wolności. O godz. 10.30 przy dźwiękach hymnu narodowego na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa. Wydarzenia na placu poprzedzi msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w poznańskiej Farze.
"W tym roku na zaproszenie wojewody grupy rekonstrukcyjne zaprezentują w ramach +strefy historycznej+ pojazdy, umundurowanie i pokazy militarne od czasu Powstania Wielkopolskiego aż po Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Już od godziny 10.00 na placu Wolności odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania, działającej przy MPK. Godzinę później w tym samym miejscu szlagiery wojskowe zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Jak dodał, na placu będą prezentowane pojazdy wojskowe i broń. Rekonstruktorzy będą także organizowali atrakcje dla dzieci, wydawali "legitymacje wojskowe" i uczyli obsługi sprzętu wojskowego.
"Nie zabraknie również wojskowej grochówki i jak co roku, po zakończeniu oficjalnej części obchodów, wojewoda odda salwę honorową z historycznej armaty +Prawosławnej+ wz. 02/26. Po uroczystej defiladzie pododdziałów Wojska Polskiego oraz pozostałych pododdziałów towarzyszących służb mundurowych, która przejdzie ulicą 27 Grudnia, zaprezentowane zostaną pojazdy historyczne. Wśród nich znajdzie się, po raz pierwszy pokazany w Poznaniu, transporter Half Track używany przez PSZ na Zachodzie" – podkreślił Stube.
Motywem przewodnim "strefy historycznej" będzie udział kobiet w walce o niepodległość Polski. Na pl. Wolności odbędzie się m.in. pokaz mody, prezentujący sylwetki kobiet, które zapisały się na kartach historii, walcząc o wolność ojczyzny.
"Pokaz wzbogaci też komentarz historyczny. Grupa rekonstrukcyjna +Polki w mundurach+ zaprezentuje dioramy Ochotniczej Legii Kobiet (lata 1919-1920), Przysposobienia Wojskowego Kobiet (lata 30. XX wieku) oraz policjantek Policji Państwowej II RP. Grupa +Biały Krzyż+ przybliży natomiast historię kobiet wspierających powstańców wielkopolskich. Koordynatorem +strefy historycznej+ będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K." – podał Stube.
Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, obchodzony jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury Zamek, mieszczące się przy tej ulicy. Głównym elementem wydarzenia jest barwny korowód, który co roku prowadzi Święty Marcin na białym koniu. Parada złożona z około 300 osób przejdzie w poniedziałek po południu od ul. Piekary przez centrum miasta na plac przed Zamkiem.
W korowodzie wezmą udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół. Na placu przed Zamkiem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekaże Św. Marcinowi klucze do miasta, podkreślając tym samym znaczenie przesłania – którym kierował się święty – czyli niesienia pomocy i opieki nad najsłabszymi.
W trakcie całodniowego świętowania przy Zamku i na ul. Św. Marcin zaplanowano wiele występów, koncerty i warsztaty. Nie zabraknie stoisk z rękodziełami i z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. Wydarzenie zwieńczy wieczorny koncert w wykonaniu Pablopavo i Ludziki, oraz występ Ryszarda Bazarnika z zespołem i akrobatami teatru "Z głową w chmurach".
Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Nazwę zawdzięcza osadzie zwanej Świętym Marcinem, która została przyłączona do Poznania pod koniec XVIII wieku.
Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem tego świętego zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.
W ramach obchodów Święta Niepodległości w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się także tradycyjny, organizowany przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka Koncert Marszałkowski. W poniedziałek wieczorem w poznańskiej Operze wybrzmi "Halka" Stanisława Moniuszki w wykonaniu koncertowym pod kierownictwem Gabriela Chmury. Ten sam utwór przy komplecie publiczności artyści z Teatru Wielkiego prezentowali 1 października 2019 roku w jednej z najważniejszych sal koncertowych świata - Filharmonii Berlińskiej.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ wus/