Interaktywną grę przestrzenną „Labirynt Niepodległości”, książkę „Oblicza Niepodległej” i filmowy cykl „Eksperci o niepodległości” przygotowało w stulecie niepodległości Muzeum Historii Polski. 13. Przystanek Niepodległość MHP odbędzie się 11 listopada w stolicy.
Główną atrakcją 13. Przystanku Niepodległość będzie interaktywna gra przestrzenna "Labirynt Niepodległości" w specjalnym pawilonie na pl. Teatralnym w Warszawie. "Poprzez tę grę chcemy pokazać polskie drogi do wolności, to w jaki sposób nasi rodacy przez te ponad 100 lat walczyli o to, by Polska odzyskała niepodległość. Jakie wydarzenia w ciągu tych ponad 100 lat przyczyniły się do tego, że w 1918 r. znowu mogliśmy się cieszyć niepodległą ojczyzną" - opowiadała PAP kierownik działu edukacyjnego MHP Gabriela Sierocińska-Dec.
Uczestnicy gry będą mogli poznać wydarzenia z historii Polski od chwili utracenia niepodległości do momentu jej odzyskania. "Przechodząc przez poszczególne przestrzenie będą poznawali najważniejsze wydarzenia z naszej historii w tym okresie i wykonywali zadania. Ideą fabuły gry jest poszukiwanie śladów swojej rodziny, w czym pomagają zgromadzone pamiątki. Uczestnik rozpoczynając grę +wchodzi+ do Królestwa Polskiego i wykonuje pierwsze zadania. Później przechodzi przez przestrzeń związaną z Powstaniem Listopadowym, a następnie z wojną polsko-rosyjską" - wyjaśniła.
"Następnie gracz dokonuje wyboru czy zostaje w kraju czy udaje się na emigrację. Jeżeli zostaje w kraju, bierze udział w Powstaniu Styczniowym. Następnie trafia do przestrzeni szkolnej, gdzie poznaje problemy rusyfikacji i germanizacji. Gracze, którzy wybrali emigrację mają też szansę powrotu do kraju w roli emisariusza. Później uczestnicy będą mogli się dowiedzieć co się działo w 1905 r. na ziemiach polskich, a następnie wejdą do okopów I wojny, skąd wyjdą już do kraju, który jest zniszczony, ale odzyskuje niepodległość. Wtedy przechodzą już do przestrzeni niepodległej, gdzie główną aktywnością będzie ułożenie wspólnie dużego +puzzla niepodległościowego+" - relacjonowała Sierocińska-Dec.
Będzie to aktywność wymagająca współpracy wielu osób. "Chcemy poprzez to pokazać, że odzyskanie niepodległości było wspólnym, zbiorowym działaniem, że to nie była praca jednego człowieka tylko bardzo wiele osób przyłożyło się do tego, by Polska tę niepodległość odzyskała. Całość kończy symbolicznie konstytucja marcowa. Przejście całości zajmie ok. 1-1,5 godz. Gra jest skierowana do dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych. Będzie można w niej wziąć udział 10 listopada w godz. 10-20 i 11 listopada w godz. 11-19. Wstęp wolny. Zapisy obowiązują zaś na 7-9 listopada, kiedy gra będzie dostępna dla grup szkolnych" - mówiła kierownik działu edukacyjnego.
W stulecie odzyskania niepodległości Muzeum Historii Polski wydało także książkę "Oblicza Niepodległej" zawierającą dziewięć tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. "Jej atutem są autorzy m.in. prof. Andrzej Chwalba, prof. Włodzimierz Mędrzecki czy Adam Lityński. Te teksty są na poły eseistyczne i łatwe w odbiorze, ale zarazem bardzo mocne, jeżeli chodzi o faktografię i naprawdę bardzo dobrze się je czyta. Książka jest taką hybrydą, zbiorem esejów, które są ilustrowane. Opowiada o tym jak to państwo się buduje, jak się konsoliduje i jaką ma wizję. Pokazujemy zarówno te jasne, jak i ciemne elementy funkcjonowania II RP" - powiedział kierownik działu projektów kulturalnych i współpracy z zagranicą MHP Wojciech Kalwat.
"Ta książka opowiada o powstawaniu gmachu Rzeczpospolitej tworzonego zupełnie na nowo. To opowieść o młodym państwie i młodych obywatelach, bo to społeczeństwo jest młode. To opowieść o państwie, które się tworzy na przekór, przezwycięża te wewnętrzne różnice. To dziedzictwo Polski, które trwa do dnia dzisiejszego. Pokazujemy m.in. bilans otwarcia i zamknięcia tego państwa i rozważamy dlaczego w ogóle Polacy odzyskali niepodległość. Piszemy także o różnych obliczach tej Rzeczpospolitej, o wielonarodowości tego państwa, o tym jak trudno było skodyfikować polskie prawo, o gospodarce i sztuce" - dodał Kalwat. Książka będzie dostępna na Przystanku Niepodległość w promocyjnej cenie.
Przygotowano również filmowy cykl "Eksperci o niepodległości", w którym historycy i publicyści przybliżają najciekawsze zjawiska społeczne, gospodarcze i kulturalne związane z odzyskaniem niepodległości. O dochodzeniu do niepodległości opowie historyk dr hab. Paweł Skibiński, reakcje świata na odzyskanie przez Polskę niepodległości nakreśli prof. Marek Kornat, a o zakazie świętowania 11 listopada w PRL-u będzie mówił prof. Antoni Dudek. Publicysta Łukasz Warzecha opowie zaś o tym jak Polacy "w trudnych chwilach potrafili się mobilizować i walczyć o wspólną sprawę, choć częściej byli zantagonizowani". Cykl zostanie w całości udostępniony na portalu dzieje.pl tworzonym przez MHP i Polską Agencję Prasową.
Przystankowi Niepodległość towarzyszyć będzie bezpłatna jednodniówka "Jesteśmy", w tym roku poświęcona kobietom niepodległości. Celem publikacji jest ukazanie udziału kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów i podczas I wojny oraz powiązanie tej problematyki z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich, szczególnie ich walką o prawa wyborcze. Gazeta prezentuje sylwetki kobiet, które odegrały rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości oraz działały w różnych dziedzinach: polityce, nauce, edukacji, kulturze, gospodarce i wojskowości.
Patronami medialnymi Przystanku Niepodległość są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/