Rekordowa liczba osób zwiedzi w tym roku Muzeum Auschwitz. Według szacunków placówki sięgnie ona 1,5 mln turystów. Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel przypomina, że dotychczas rekordowym pod względem frekwencji był 2012 r. – ponad 1,43 mln zwiedzających.
„Z naszych obliczeń wynika, że liczba zwiedzających przekroczyła już dotychczasowy rekord. Szacujemy, że do końca roku osiągnie ona 1,5 mln osób” – powiedział Bartyzel. Rzecznik podkreślił, że ponadmilionowa frekwencja utrzymuje się nieustannie od ośmiu lat.
Zdaniem wicedyrektora Muzeum Andrzeja Kacorzyka przy tak dużej liczbie odwiedzających dużym wyzwaniem jest stworzenie możliwie najlepszych warunków do poznania historii Auschwitz, a także zapewnienie bezpieczeństwa historycznym obiektom oraz turystom. Placówka stworzyła w tym celu specjalny serwis internetowy, który umożliwi zarezerwowanie terminu zwiedzania.
Serwis visit.auschwitz.org już działa. Można za jego pośrednictwem rezerwować terminy począwszy od stycznia przyszłego roku. Jak podkreślił Bartyzel, tylko rezerwacja online daje gwarancję wejścia w wybranym przez zwiedzającego czasie. „Jej brak może oznaczać konieczność długiego oczekiwania na wejście do Muzeum” — powiedział Andrzej Kacorzyk. Serwis przeznaczony jest dla zwiedzających były obóz indywidualnie, jak i grup zorganizowanych. Rezerwacji można dokonywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Zdaniem rzecznika rosnąca liczba turystów ma związek z niesłabnącym zainteresowaniem Miejscem Pamięci. Można je tłumaczyć m.in. faktem, że w 2014 r. przypadał szereg okrągłych rocznic doniosłych wydarzeń, m.in. zagłady Żydów węgierskich i getta w Łodzi, Romów, a także deportacji warszawiaków z ogarniętej powstaniem stolicy. Ich kulminacją i zwieńczeniem będzie 70. rocznica wyzwolenia obozu, która przypadnie 27 stycznia 2015 r.
Liczba turystów, którzy zwiedzają były niemiecki obóz sukcesywnie rośnie od wielu lat. Jeszcze w 2001 roku przybyło tu niespełna pół miliona osób. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
szf/ mow/