Ok. 80 byłych więźniów oraz prezydentów: Chorwacji - Kolindę Grabar-Kitarović i Polski - Andrzeja Dudę zgromadzą środowe uroczystości 71. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz. Gościem uroczystości będzie również Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego, który dobrowolnie został więźniem obozu, by stworzyć w nim ruch oporu. Towarzyszył jej będzie wnuk Krzysztof Kosior.
„To dla nas bardzo ważne, szczególnie dla mojej babci Zofii oraz wujka Andrzeja (syna rotmistrza – PAP). Uważam, że Auschwitz dla tych, którzy go przetrwali, jest miejscem najważniejszym i cieszę się, że będą uhonorowani. To bardzo miłe, że nas również zaproszono. Babci, pomimo stanu w jakim jest, bardzo zależy, by pojawić się na obchodach. Wujkowi nie uda się w tym roku dojechać” – powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Kosior.
Prawnuk rtm. Pileckiego podkreślił zarazem, że Auschwitz jest miejscem szczególnym dla Polaków, Żydów, czy Romów i wielu innych narodów, a dzień 27 stycznia to niezwykle ważna data. „To moment, w którym tę fabrykę śmierci udało się zamknąć” – powiedział.
Jak podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński przewodnim motywem uroczystości będą powojenne losy ocalonych i ich powroty do normalnego życia. „Ocalali z Auschwitz musieli po wyzwoleniu odtworzyć warunki normalnego życia. Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez stalinowskie katownie, a nawet w nich ginęli. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle Zagłady, tworząc m.in. nowe państwo Izrael” - powiedział.
Obchody rozpoczną się w środę rano. Byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożą wieńce i zapalą znicze przed Ścianą Straceń przy bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
O godz. 9 w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona zostanie msza św. dla byłych więźniów.
Obchody rozpoczną się w środę rano. Byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożą wieńce i zapalą znicze przed Ścianą Straceń przy bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Przed południem na głównym parkingu Muzeum otwarta zostanie wystawa plenerowa „March of The Living” poświęcona Marszom Żywych. Rokrocznie tysiące młodych Żydów w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa) pokonuje trzykilometrową trasę z byłego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, by uczcić pamięć ofiar Holokaustu.
Główna uroczystość rozpocznie się o godz. 12.30 w budynku „Sauny”. Od grudnia 1943 r. w tym miejscu przyjmowani byli więźniowie do obozu. Głos zabiorą m.in. prezydent Andrzej Duda, dwóch byłych więźniów, a także przedstawiciele Izraela i Rosji.
O godz. 14 uczestnicy przejdą przed pomnik ofiar obozu, gdzie zmówią modlitwy, m.in. Kadisz oraz El Male Rachamim. Oddadzą hołd ofiarom zapalając znicze. Zabrzmi także szofar, barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W minionym roku odwiedziło je ponad 1,72 mln osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. W 2013 r. została awansowany na pułkownika.
27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
szf/ agz/