Polska po 1989 roku

14.03.2018

Relacje polsko-żydowskie na zebraniu plenarnym KEP

Relacje polsko-żydowskie, 100. rocznica odzyskania niepodległości, inicjatywa ustawodawcza "Zatrzymaj aborcję" i prace nad dokumentem ws. papieskiej adhortacji "Amoris laetitia" były głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego KEP, które w środę zakończyło się w Warszawie.

Biskupi podsumowali dwudniowe obrady podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przyznał, że w ostatnich tygodniach relacje polsko-żydowskie były "napięte". "Nie możemy dać się ponieść chwilowym emocjom, ponieważ akurat jakiś jeden czy drugi akt powstaje, który ludzi nagle pobudza do takich postaw, które nie należą ani do natury chrześcijaństwa, ani do judaizmu" - podkreślił hierarcha.

Dodał, że episkopat "stara się nawoływać do wzajemnego zaufania i szacunku". "Istnieje stała potrzeba modlitwy w intencji relacji polsko-żydowskich, aby nie zostało zatracone to dobro, które zostało wypracowane wspólnym wysiłkiem ludzi dobrej woli przez ponad 40 lat" - powiedział abp Gądecki.

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, w których polski papież nawoływał do podjęcia pracy na rzecz "wykorzenienia ze swojej mentalności wszelkich przejawów antysemityzmu".

"Teraz, gdy dochodzą do nas głosy o nasilaniu się postaw agresywnych, zarówno ze strony Polaków jak i Żydów - którzy zaczynają się obawiać o swoją bytność w Polsce, albo też zaczynają się wypowiadać bardzo ostro w odniesieniu do Polaków - potrzeba wprowadzania ducha pokoju, który te skrajne postawy stara się mitygować, i pokazać, że istnieje coś, co nas łączy o wiele bardziej ważnego niż to, co nas dzieli. To, co łączy, przekracza historię naszego narodu - to jest cała tradycja Pisma Świętego, które jest integralną częścią życia religijnego tak wspólnoty żydowskiej, jak i życia religijnego Polaków czy w ogóle chrześcijan" - ocenił przewodniczący KEP.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, abp Gądecki poinformował, że kościelne obchody będą się koncentrowały wokół kilku uroczystości - 3 maja na Jasnej Górze w Częstochowie, 13 maja na krakowskiej Skałce oraz 3 czerwca i 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Dodał, że biskupi podjęli historyczną refleksję nad rolą Kościoła w odrodzeniu się państwa polskiego. "Jesteśmy przekonani, że ważną sprawą jest zajmowanie się historią, tym, co minęło, przekazywanie tego pokoleniom obecnym, ale ważniejszą sprawą jest troska o rzeczy przyszłe. Ta rocznica odzyskania niepodległości przybierze właściwy kształt, o ile stanie się pomocą dla obecnego pokolenia w przeżywaniu patriotyzmu, troski o ojczyznę w czasach, które coraz bardziej zmierzają, w dobie globalizacji, do zmniejszenia roli ojczyzn i narodów, i do rozmycia pojęcia ojczyzny" - zaznaczył.

Podkreślił, że współcześnie "uważa się naród za zarzewie wojny". "Stąd myśl liberalna idzie w kierunku, żeby jak najmniej o narodzie, jak najmniej o ojczyźnie, ale mówić o internacjonalnych rzeczach, ponadnarodowych, żeby nie budzić demonów przeszłości. My nie jesteśmy tego przekonania. Przeciwnie, uważamy, że kto nie troszczy się o własna rodzinę, ten nie jest w stanie troszczyć się o cały świat" - zaznaczył abp Gądecki.

Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński przypomniał, że zebranie plenarne zostało zwołane w 5. rocznicę wyboru papieża Franciszka, czyli 13 marca. Z tej okazji - przypomniał - we wtorek biskupi celebrowali w Świątyni Opatrzności Bożej mszę św. w intencji papieża, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Salvattore Pennacchio.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk zaznaczył, że obradujący zapoznali się z wynikami ankiety przygotowującej do XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży, które pod hasłem "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w Rzymie w październiku 2018 r. i ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Podczas obrad biskupi wybrali skład gremiów episkopatu. Lubelski biskup pomocniczy Józef Wróbel został nowym przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, na przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja wybrano ordynariusza toruńskiego bp. Wiesława Śmigla, a metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wszedł w skład Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

W obradach uczestniczyli reprezentanci episkopatów z Białorusi, Czech, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy, Węgier i Włoch. (PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL