IPN skierował w czwartek do sądu rejonowego akt oskarżenia wobec b. komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Białymstoku. IPN zarzuca mu bezprawne pozbawienie wolności kilkudziesięciu działaczy miejscowej opozycji w grudniu 1981 roku.
IPN w Białymstoku zarzuca Sylwestrowi R. dokonanie 55 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości - poinformował Instytut w komunikacie.
Sylwester R. w okresie od 13 do 16 grudnia 1981 r., jako funkcjonariusz państwa komunistycznego - komendant wojewódzki MO w Białymstoku - miał przekroczyć swoje uprawnienia w ten sposób, że bezprawnie pozbawił wolności członków NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych oraz Niezależnych Związków Zawodowych funkcjonariuszy MO - napisano w komunikacie
Stało się to na mocy przepisów o wprowadzeniu stanu wojennego, które jeszcze wtedy nie obowiązywały. Według IPN było to poważnym prześladowaniem z powodu przynależności pokrzywdzonych do tych związków zawodowych.
Sylwester R. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
Jak poinformował PAP rzecznik IPN Tomasz Danilecki, śledztwo przeciwko Sylwestrowi R. zostało zamknięte 21 lipca tego roku. Zarzuty postawiono mu przed rokiem.
Prowadzone było przez IPN w Białymstoku od 2005 roku w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności w grudniu 1981 roku kilkudziesięciu osób, na mocy decyzji o internowaniu, wydanych w oparciu o nieobowiązujący w tym czasie (jak wynika z ustaleń historycznych i orzecznictwa sądowego) dekret o stanie wojennym.
Zawiadomienie złożył w 2005 roku Klub Więzionych i Represjonowanych w Białymstoku, który domagał się ścigania m.in. szefów białostockiej milicji i SB. Zdaniem tej organizacji działali oni niezgodnie z prawem, dopuszczając do internowania działaczy opozycji w okresie stanu wojennego.
W śledztwie białostockiego oddziału IPN sprawdzane były okoliczności internowania działaczy opozycyjnych, dokonanego w Białymstoku i innych miejscowościach ówczesnej Białostocczyzny.
82-letni dziś Sylwester R., według informacji z książki wydanej przez IPN "Twarze białostockiej bezpieki", pracę w UB rozpoczął w 1952 r., komendantem MO/szefem WUSW był w latach 1975-1990. Ze służby w milicji zwolniony został w 1990 r. Obecnie pobiera emeryturę i dotychczas nie był karany sądownie. (PAP)
swi/ abe/ jra/