Holokaust

14.02.2019

Ambasada RP w Waszyngtonie reaguje na słowa dziennikarki MSNBC o getcie w Warszawie

Ambasada RP w Waszyngtonie wezwała dziennikarkę z USA, relacjonującą szczyt bliskowschodni w Warszawie, do sprostowania słów o powstaniu w getcie z 1943 r., podkreślając w oświadczeniu, że „tak skandaliczne błędy nie powinny mieć miejsca w dziennikarstwie”.

Ambasada zamieściła w czwartek na swoim profilu na Twitterze skan oświadczenia, wzywającego Andreę Mitchell i amerykańską stację telewizyjną MSNBC, dla której komentatorka ta pracuje, do "wyjaśnienia faktów historycznych, w celu niewprowadzania odbiorców w błąd".

Stwierdzenie głównej korespondentki telewizji MSNBC, że w 1943 roku podczas bohaterskiego powstania w warszawskim getcie Żydzi "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu reżimowi" ambasada określiła jako "historycznie nieprecyzyjne" i "poważne wypaczenie". "Tak skandaliczne błędy nie powinny mieć miejsca w dziennikarstwie" - zaznaczyła.

Polska placówka zaprosiła również Mitchell, politycznie identyfikującą się z Partią Demokratyczną, członkinię CFR (Council on Foreign Relations) - organizacji zajmującej się kwestiami polityki międzynarodowej, do odwiedzin w "różnych miejscach Polski, związanych z pamięcią o wydarzeniach II wojny światowej i upamiętnieniem obu powstań w Warszawie przeciwko niemieckiemu reżimowi nazistowskiemu".

Wcześniej w środę ambasada napisała: "Dziękujemy @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez reżim nazistowskich Niemiec".

Mitchell przeprowadziła wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, a mówiąc o programie jego pobytu w Polsce, wymieniła wizytę na terenie warszawskiego getta, w którym - jak przekazała - polscy Żydzi walczyli "przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

W warszawskim spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oprócz wiceprezydenta Pence'a, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i premiera Izraela Benjamian Netanjahu udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata. Obecni byli przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz przedstawiciele wszystkich państw członkowskich UE.(PAP)

klm/ mal/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL